Hlavní obsah

Jak předejít zubnímu kazu u dětí

Líbání může způsobit zubní kaz. Nejen milencům, ale i malým dětem. Ty obvykle infikuje matka určitým druhem streptokoku, který se běžně vyskytuje v ústech. Dokáže se tam však přemnožit, když špatně pečujeme o zuby. Má pak spolu s cukry hlavní podíl na vzniku zubních kazů. Proto stomatologové upozorňují maminky na to, aby si nejpozději v těhotenství daly zuby do pořádku.

Jak předejít zubnímu kazu u dětí

Matky neinfikují děti ani tak polibky, jako spíš kapénkami, olíznutím dudlíku, kojenecké láhve nebo lžičky při jídle. Proto by si na tyto věci měly dát větší pozor.

Jakmile se dítěti prořežou první stoličky, měli by mu rodiče začít čistit zuby malým, měkkým kartáčkem. A zubní pastou pro děti. Obsahuje fluor, který chrání sklovinu před zubním kazem a podporuje i její obnovu. Pro ty do tří let má pasta velmi nízký obsah fluoru. Pro ty od tří do šesti let by fluor neměl přesáhnout 0,1 %. Pro děti od 6 by měl být obsah fluoru v zubní pastě 0,2-0,3 %

Vedle čistění zubů má velký význam i to, aby naši potomci nejedli příliš sladkostí. Cukr, který se v ústech rozkládá, je pro zuby největší zhoubou. Ve Švédsku proto zavedli sladké soboty. Děti si přes týden nashromáždí sladkosti, které snědí najednou v sobotu, obvykle dopoledne u televize. Pak si musí pečlivě vyčistit zuby. Vědci totiž zjistili, že není důležité, kolik sladkostí dítě spořádá, ale spíš to, jak dlouho působí na zubní sklovinu cukry, které se v ústech rozkládají.

Proto je dobré, když maminky:
dávají dětem co nejméně sladký čaj, ovocné šťávy, džusy, ochucené mléko a jiné, cukrem oslazené, nápoje;
nikdy by jim tyto nápoje neměly dávat před spaním, což se týká i medu, který jim babičky doporučují přidat do mléka pro batolata, aby lépe spala; * nebudou namáčet do medu, cukru nebo sirupu dudlík; 
omezí sladkosti (čokoládu, bonbóny, sušenky a jiné cukrovinky), zejména mezi hlavními jídly, nejméně škodlivá je jejich konzumace současně s hlavním jídlem nebo těsně po jídle;
úplně vyloučí jakékoli sladkosti večer po vyčištění zubů;
kupují dětem jen minimálně hranolky, chipsy, hamburgery, langoše a podobné potraviny, které obsahují tepelně upravené škroby, ty jsou totiž stejně rizikové jako cukry.

Školáci mohou po jídle žvýkat žvýkačku bez cukru. Při žvýkání dochází ke zvýšené tvorbě slin, které neutralizují kyselé prostředí vzniklé v ústech. A také pomáhají obnovit mírně narušenou sklovinu.

yknivoNumanzeSaNyknalC
Sdílejte článek

Reklama

Výběr článků