Hlavní obsah

Jak poznat, že vám hrozí rakovina kůže

Rakovinou kůže ročně onemocní až 1 500 Čechů v průměrném věku 54 let a 300 z nich na toto onemocnění umírá. Velmi často se jedná o lidi, jež zanedbají prevenci a k lékaři přijdou velmi pozdě. Ve stádiu, kdy již žádná léčba nezabírá. Proto je tak důležité chránit se před nebezpečným slunečním zářením a zároveň pravidelně sledovat své pigmentové skvrny či jiné změny na kůži.

Jak poznat, že vám hrozí rakovina kůže

"Mezi nejnebezpečnější nádory vůbec patří maligní melanom, který vzniká z pigmentových buněk a je schopen velmi rychle metastázovat. Nejčastěji se nachází na kůži, ale nejsou vzácností případy, kdy se objeví v oku či na sliznici," vysvětluje náš přední dermatolog, přednosta Dermatovenerologické kliniky Fakultní nemocnice Královské Vinohrady Petr Arenberger.

Pokud jej lékaři naleznou včas, pak je téměř stoprocentní šance na naprosté vyléčení. Ovšem, pokud je melanom odhalen pozdě, je až 95% pravděpodobnost, že léčba skončí neúspěchem a pacient zemře.

Čím dříve je melanom odhalen, tím jsou lepší vyhlídky na uzdravení.

"V současné době mezi nejohroženější skupinu patří muži kolem 50 let, kteří z důvodu zanedbání prevence na toto onemocnění nejčastěji umírají," upozorňuje Arenberger.

O melanom může jít, pokud znaménko z půl centimetru naroste na dvojnásobek své velikosti.

Foto: Novinky

 

Nebezpečné UV záření

Velkou vinu za nárůst melanomů odborníci přičítají vysokému množství škodlivého UV záření, kterého se na zemský povrch ve střední Evropě dostává asi o 20-30 procent více, než tomu bylo před 40 lety.

"Atmosféra tedy propouští větší množství UV záření, a proto je nutné chránit tělo před tímto zářením i při běžném pobíhání venku a ne jen při opalování," upozorňuje Petr Arenberger.

Fotoprotekci dnes již běžně obsahují i některé krémy na obličej či make-up. Ovšem jen každá druhá žena tuto skutečnost při nakupování kosmetiky sleduje.

Velmi podezřelé jsou výrazné změny, které se odehrají během několika měsíců.

Foto: Novinky

Začít je nutné v dětství

Rodiče by si měli uvědomit, že většina melanomů se vyvíjí i několik desítek let. Tudíž, pokud se dítě spálí v dětství, pak sice okamžitě neonemocní rakovinou kůže, ale to neznamená, že se u něj za několik let melanom neobjeví. Kůže má totiž velmi dobrou paměť.

Statistiky navíc hovoří jasně. Až 50 % nebezpečného UV záření získá člověk do 18 let věku. S ochrannou pokožky je tedy důležité začít okamžitě po narození a například děti do jednoho roku věku by na přímé slunce neměly vůbec vycházet.

Rodiče by měli vědět, že pokud se dítě jednou za život spálí tak, že má puchýře, zvyšuje se riziko onemocnění melanomem dvojnásobně.

A pokud se tedy z novin dočtete, že Zuzana Belohorcová o spálení sluncem své dvouměsíční dcery hovoří s úsměvem, že je malá již v pořádku, pouze se jí sloupal obličej, pak tuto informaci neberte jako úsměvnou, nýbrž varující.

"Pokud vyrazíte s dětmi na slunce, pak je nikdy nezapomeňte namazat přípravky s vysokým UV faktorem - SPF 30 a výš a pak také s fotoprotekcí s tzv. UVB a UVA filtrem. U moře je lepší zvolit speciální obleky, v nichž se děti mohou koupat a přitom se chránit před sluncem i ve vodě," radí Arenberger.

Znaménko by mělo být jednobarevné. Pokud se počet barev náhle změní, ihned běžte k lékaři.

Foto: Novinky

Kdy zajít k lékaři

Pokud vypozorujete, že se nějaká vaše pigmentová skvrna nebo mateřské znaménko zvětšuje či mění barvu, pak neváhejte a zajděte k lékaři.

Sledujte i nové nebo změněné útvary jako růžové skvrnky, vyvýšené plošky a bouličky, hrubá šupinatá ložiska, krvácející útvary a měnící se mateřská znaménka.

Pokud něco takového na kůži odhalíte, pak byste nejdéle do měsíce až dvou měli navštívit odborníka.

Ze zdravotního pojištění má každý placeno preventivní vyšetření kůže u praktického lékaře a to jednou za dva roky. Pokud však máte velmi světlou pleť, velké množství pigmentových skvrn a nebo se již vyskytla rakovina kůže ve vaší rodině, pak choďte k lékaři alespoň jednou za rok.

"Lidé, kteří mají na své kůži pigmentové névy (malé, tmavé skvrnky), by měli být více obezřetní. Při výskytu 50 – 90 mateřských znamének na těle se zvyšuje možnost vzniku maligního melanomu až dvojnásobně, v některých případech dokonce až desetinásobně. Větší riziko hrozí těm, v jejichž rodině se již rakovina kůže objevila," dodává Arenberger.

Běžně má mateřské znaménko ohraničené okraje, jakmile dojde k nerovnostem či nepravidelnosti, může jít o melanom.

Foto: Novinky

Pozor na solária

Solária jsou podle odborníků mnohem více nebezpečná než slunce. A minimálně děti do 18 let by do nich měly mít doslova zákaz vstupu.

„Myslím si, že velmi zajímavou studii v tomto směru udělali Švédové, kdy 15 let sledovali dvě skupiny po 50 tisících osobách, z nichž jedna skupina chodila pravidelně do solárií, druhá nechodila. Ta skupina, která chodila, měla o 75 procent víc melanomů,“ uzavírá Arenberger.

Prvním varovným signálem, že naše piha není zcela v pořádku, je asymetrie znaménka.

Foto: Novinky

 

yknivoNumanzeSaNyknalC
Sdílejte článek

Reklama

Související články

Výběr článků