Hlavní obsah
Potíže s únikem moči řeší podle průzkumů každý čtvrtý muž starší čtyřiceti let. Foto: Profimedia.cz

Inkontinence postihuje i muže. Často je vyřadí z běžného života

Inkontinence, tedy únik moči, je pro muže velmi intimním problémem, snad ještě intimnějším než pro ženy. Negativně dokáže ovlivnit psychiku a společenský, intimní a pracovní život mužů. Nejčastěji inkontinence trápí muže nad 65 let, ale může postihnout prakticky všechny věkové kategorie. Potíže s únikem moči řeší podle průzkumů každý čtvrtý muž starší čtyřiceti let.

Potíže s únikem moči řeší podle průzkumů každý čtvrtý muž starší čtyřiceti let. Foto: Profimedia.cz
Inkontinence postihuje i muže. Často je vyřadí z běžného života

„Přiznání potíží s inkontinencí sobě i následná konzultace s lékařem bývají pro muže obtížné. Pacienti se za toto nepříjemné onemocnění většinou stydí a zpravidla se se svým trápením uzavírají sami do sebe,“ upozorňuje Otakar Mareš, primář urologického oddělení pražské Nemocnice Na Bulovce.

„Příčinou nechtěných úniků moči u mužů jsou nejčastěji onemocnění a změny prostaty, ochablost svalů pánevního dna, obezita způsobující zvýšený tlak na břišní svalstvo a na svalstvo pánevního dna, infekce močových cest nebo užívání některých léků.

Inkontinence se může pojit i s dalšími onemocněními jako cukrovkou, demencí, Alzheimerovou chorobou nebo například kardiovaskulárními chorobami. Může být rovněž důsledkem nervových poškození po zranění při nehodách nebo sportu,“ vysvětluje dále Mareš.

Typy a léčba inkontinence

Rozlišujeme dva typy inkontinence – urgentní a stresovou. U mužů je častějším typem urgentní inkontinence, která je charakterizovaná náhlým a neodkladným pocitem nucení na močení. Pacient často nestihne doběhnout na toaletu.

Bývá zapříčiněna onemocněním nervové soustavy, objevuje se při diabetu, onemocnění prostaty nebo například po močové infekci. Obvykle je léčena pomocí léků. Dochází ke zvětšení kapacity močového měchýře a zároveň ke snížení závažnosti nucení na močení. Pacient tak získá více času, aby překonal nutkání na močení a vyhledal toaletu.

Stresová inkontinence se častěji objevuje u žen, nevyhýbá se ale ani mužům. K únikům moči dochází při zvýšení nitrobřišního tlaku, tedy při smíchu, kašli, kýchnutí nebo při fyzické námaze. Hlavní příčinou stresové inkontinence u mužů bývají operace prostaty.

Pro řešení stresové inkontinence, zejména v její lehké formě, je odborníky doporučováno cvičení pánevního dna. Je třeba omezit konzumaci alkoholu, sycených nápojů a nápojů obsahujících kofein, tedy nejen kávy, ale i kolových nápojů.

Velkou chybou by bylo naopak omezení pitného režimu. Snížení příjmu tekutin by vedlo k vyšší koncentraci moči dráždící močové cesty a tím k vyšší pravděpodobnosti projevů inkontinence.

Pomůcky pomáhají zachovat kvalitu života

Výrazným pomocníkem pro snížení nepříjemných důsledků inkontinence jsou speciální inkontinenční pomůcky, které pomohou mužům dostat potíže s nechtěnými úniky moči pod kontrolu a zachovají jim možnost vést život bez omezení tak, jak byli doposud zvyklí.

yknivoNumanzeSaNyknalC
Sdílejte článek

Reklama

Výběr článků