Hlavní obsah

Fenomén nešťastné lásky zkoumali učenci už za renesance

Nemoc z nešťastné lásky byla v šestnáctém století uznávaná diagnóza. Láska totiž inspirovala renesanční umělce k vrcholné tvorbě a jako vznešeným citem se jí zabývala většina oborů alžbětinské doby. I tehdejší medicína řešila různé choroby související s láskou. Například na zlomené srdce mělo podle tehdejších lékařů zabrat pouštění žilou nebo univerzální lék - sex.

Fenomén nešťastné lásky zkoumali učenci už za renesance

Výzkumem řady lékařských zpráv z té doby, různých záznamů a předpisů se zabývali vědci z University of Bristol. Nemoc z nešťastné lásky se dokonce řešila v nemocnicích. S chorobou spojovali lékaři různé symptomy – deprese, záněty těla, excesivní erotickou touhu, iracionální myšlenky a ztrátu sebekontroly.

Nemoc z nešťastné lásky znamená neopětovanou nebo zakázanou lásku nebo zármutek ze zlomeného srdce. Lékaři v době renesance předepisovali různé lektvary, diety, mentální cvičení a poslech hudby. U vážnějších případů se pouštělo žilou. Ale podle většiny odborníků byl nejúčinnějším lékem sex.

„Nemoc z nešťastné lásky byla často láskou mezi dvěma jedinci různého postavení, když se bohatý člověk zamiloval do služky nebo chudé dívky, ale společnost jim nedovolila lásku vyjádřit,“ tvrdí doktorka Lesel Dawsonová z University of Bristol, jež se výzkumem historické diagnózy zabývala.

„Podle moderních autorů sex vyhnal ze zamilovaného nadbytečnou krev a semeno, které se v těle hromadilo a hnilo, tím došlo k uvolnění nebezpečných výparů, které mohly působit melancholii,“ dodala Dawsonová ve své studii.

yknivoNumanzeSaNyknalC
Sdílejte článek

Seznam.cz zavádí tlačítko Líbí se

Dejte redakci i ostatním čtenářům vědět, jaký obsah stojí za přečtení.

Články s nejvyšším počtem Líbí se se budou častěji zobrazovat na hlavní stránce Seznamu a přečte si je více lidí. Nikomu tak neuniknou zajímavé zprávy.

Reklama

Výběr článků