Hlavní obsah
Ostrava 6.8.2018 Originální kalendář RETRO OSTRAVA- Příběhy staré Ostravy. Foto: Zdroj Boris Renner

Emmerová: Na léčbu AIDS peníze budou

AIDS centrum Fakultní nemocnice Na Bulovce v Praze bude mít na léčbu pacientů dost peněz. Právu to řekla ve čtvrtek ministryně zdravotnictví Milada Emmerová. Její slova ale ředitel nemocnice Pavel Horák částečně zpochybňuje tím, že to bude za cenu drastického šetření.

Ostrava 6.8.2018 Originální kalendář RETRO OSTRAVA- Příběhy staré Ostravy. Foto: Zdroj Boris Renner
Emmerová: Na léčbu AIDS peníze budou

"Nemocnice dostanou víc prostředků od pojišťoven než loni, a to o tři procenta včetně tzv. nadpaušálů, kam byly zařazeny i léky pro léčení HIV/AIDS," uvedla Emmerová. Reagovala tak na slova vedoucí centra Marie Staňkové z minulého týdne, v nichž varovala, že pokud nedostanou výjimku z paušálu, jako tomu vždy bylo, je léčba o tyto nemocné velmi ohrožena.

Jde totiž o nový lék, který se jmenuje Kaletra. Podle ministryně centrum lék předepisovalo a nestaralo se, z čeho bude zaplacen. Podle Staňkové byl ale lék pro pacienty nutný. "Jestliže nebude výjimka z paušálu, tak jako tomu bylo, léčbu samozřejmě zajistíme, ale za cenu drastického šetření," přiznal ve čtvrtek ředitel Všeobecné fakultní nemocnice v Praze Pavel Horák, který zároveň řídí i Fakultní nemocnici Bulovka.

Informoval, že pojišťovny uvažují, že zpětně zkrátí Bulovce platby za léčbu nemocných HIV/AIDS o 16 miliónů korun a tyto peníze by samozřejmě chyběly.

"Pak to bude znamenat, že lék se bude podávat pouze pacientům, u nichž jiná možnost léčení není a šetřit se bude muset i na pacientech z jiných oborů, např. interny. Na ní je lékový paušál na Bulovce asi 50 korun na lůžko. Pokud by se nevyčerpal, bylo by možné tyto peníze přesunout na léčbu HIV nemocných," řekl Horák.

Emmerová se chce dopisem obrátit na Horáka, aby léčbu zajistil. Podle ní je vnitřní přerozdělování peněz na léky běžné u dobře hospodařících nemocnic, např. u pražské Nemocnice Na Homolce.

yknivoNumanzeSaNyknalC
Sdílejte článek

Reklama

Související články

Výběr článků