Hlavní obsah

Dvě bezplatná vyšetření odhalí nádorové bujení v zárodku

V České republice za posledních 30 let vzrostl počet onemocnění rakovinou prsu u žen o 120 procent. Ročně onemocní 5500 žen a zemře přes 2000. U obou pohlaví je velmi rozšířena rakovina tlustého střeva a konečníku. V ní se dokonce řadíme mezi státy, které jsou ve světě tímto onemocněním v přepočtu na počet obyvatel nejvíce postiženi. Ročně u nás onemocní asi 7,5 tisíce pacientů a přes 5500 na toto onemocnění zemře. Na obě onemocnění jsou preventivní programy, které jsou hrazeny ze zdravotního pojištění.

Dvě bezplatná vyšetření odhalí nádorové bujení v zárodku

Na mamograf jednou za dva roky

Ženy od 45 do 69 let jednou za dva roky mají ze zdravotního pojištění plně hrazeno preventivní mamografické vyšetření prsu, které odhalí i velmi malé a dobře léčitelné nádory.

Přesto podle některých údajů jich na tuto prevenci chodí zatím málo. Například v letech 2003 a 2004 bylo vyšetřeno 480 tisíc žen a u 2142 byl zachycen karcinom prsu. Nejvíce na prevenci chodí ženy v kraji Libereckém, Vysočina, Královéhradeckém a Jihomoravském, nejméně v Ústeckém, Karlovarském a Olomouckém.

Tlusté střevo a konečník

Už několik let je pro populaci nad 50 let zajištěno bezplatné preventivní vyšetření na rakovinu tlustého střeva a konečníku. Je velmi jednoduché a diskrétní. Provádí se doma.

U každého praktického lékaře občan nad 50 let dostane zdarma testovací obálku. Ta obsahuje tři testovací psaníčka a stěrky k odběru vzorku stolice. Malé množství stolice se do políček nanese. Obálku pak zaneseme k lékaři a ten jednoduchou metodou vyhodnotí výsledek.

Je-li ve stolici přítomnost krve, pak by to mohl být signál rakoviny, a proto pacient podstoupí další vyšetření tlustého střeva, tzv. kolonoskopii na specializovaném pracovišti. Při ní lékař prohlédne tlusté střevo přes konečník speciálním přístrojem. Pokud v něm najde polypy, které představují pro pacienta do budoucna riziko zvrhnutí v nádorové bujení, odstraní je.

Očkování v pubertě

V České republice už je možnost i nechat se očkovat proti rakovině děložního čípku. Tou ročně onemocní zhruba 1100 žen a 450 na tuto nemoc zemře.

Očkování je nejlepší v období puberty před prvním pohlavním stykem. Proto jde o dívky převážně od 14 let výše.

Vakcínu si ale hradí zájemkyně samy a stojí zhruba 10 tisíc korun. Některé zdravotní pojišťovny, například VZP, ale i Zdravotní pojišťovna ministerstva vnitra na toto očkování přispívají, a proto je dobré informovat se u své zdravotní pojišťovny.

yknivoNumanzeSaNyknalC
Sdílejte článek

Reklama

Související články

Výběr článků