Hlavní obsah

Drogovou závislost prozradí jednoduchý test

Děsí vás představa, jestli vaše dítě nelítá v drogách? Zkuste jednoduchý test, který vám umožní opět klidně spát. Drogy patří k největším problémům dnešní doby a setkáváme se s nimi přímo či nepřímo téměř na každém kroku, ale naštěstí je dnes již možnost nechat si udělat anonymní testy na jejich přítomnost v moči.

Drogovou závislost prozradí jednoduchý test

Závislost dítěte na drogách je hrozbou, která straší asi všechny rodiče. Podle průzkumu jsou nejohroženější skupinou děti ve věku 13 - 15 let. Správná a včasná prevence, která by měla mít základ v rodině, je proto zásadní. Abychom však mohli s nepřítelem bojovat, musíme ho znát. Proto je důležité vědět, jestli vůbec a jaké drogy dítě užívá.

"Pro dokazování, že osoba užila drogu, slouží drogové testy, označované také jako screeningové," vysvětluje MUDr. Natálie Mészárosová ze společnosti Synlab, provozující největší síť laboratoří v České republice.

"Mají většinou podobu papírových proužků nebo destiček napuštěných sloučeninami, které reagují s určitou drogou. Screeningové drogové testy mají vysokou přesnost, 95% až 98%, a slouží k rychlému zjištění používání drog přímo na místě."

Drogy se prozradí i po třech dnech

Laboratoře nabízejí vyšetření drog z doneseného vzorku moči anonymně. Je to výhodnější než použít krev, protože většina drog se z krve vstřebá velmi rychle, ale nález v moči přetrvává dny, dokonce i týdny.

Test na každý jednotlivý druh drogy přítomné v moči vyjde na 150 korun a provádějí je laboratoře v Praze, Mělníku, Neratovicích, Kralupech nad Vltavou a v Chomutově.

Donutit potomka k léčbě je pak naprosto nutné co nejrychleji, protože užívání drog vede k závislosti, při níž dochází nejen k vážnému poškození zdraví, ale i k vyloučení závislého člověka z normální společnosti.

Velmi často diskutovaným problémem, které drogy způsobují, je také riziko přenosu smrtelných nemocí, které vzniká sdílením stříkaček a jehel mezi závislými.

Dalším krokem v případě pozitivního výsledku je konzultace s odborníkem, psychologem nebo psychiatrem, který rozhodne, zda léčba závislosti bude probíhat ambulantně nebo je nutná hospitalizace.

Na základní léčebný program by pak měla navazovat následná péče, která pomůže klientovi obstát v běžném životě a zabránit mu v návratu k drogám.

Přibližné doby možného záchytu drog v moči:
Amfetaminy 3-4 dny
Marihuana 3-7 dnů jednorázově, týdny při dlouhodobém užívání
Opiáty 3 dn
yknivoNumanzeSaNyknalC
Sdílejte článek

Reklama

Výběr článků