Hlavní obsah

Dálkové ovladače a dveře od lednice jsou líhní bacilů

Jestli je někdo z vašich blízkých nachlazený, měl by si dávat pozor na držadlo u lednice i ovladač k televizoru. Podle nové americké studie na těchto předmětech zůstávají bacily nejčastěji a vydrží zde přežít celé dva dny.

Dálkové ovladače a dveře od lednice jsou líhní bacilů

Vědci z virginské univerzity se dlouhodobě zabývají zkoumáním virů a jejich nejnovější výzkum se týkal kontaminace předmětů běžně používaných v domácnosti. Sledovali 30 osob s příznaky nachlazení a požádali je, aby označili 10 míst, se kterými přišli za posledních 18 hodin nejčastěji do styku. Ta potom testovali na výskyt rhinoviru, který je příčinou nachlazení.

Ukázalo se, že nejhůře na tom jsou kliky u dveří, držáky lednice, vypínače, dálková ovládání, vodovodní kohoutky, telefony a držáky u myček. "Zjistili jsme, že polovina zdravých členů domácnosti se při dotyku s kontaminovanými předměty do 48 hodin nakazila rýmou", řekla doktorka Birgit Wintherová, vedoucí studie.

Podle jiného týmu odborníků jsou zdrojem infekce i hračky v čekárnách dětských lékařů. Proto podle nich platí stále především rada našich babiček: co nejčastěji si mýt ruce.

yknivoNumanzeSaNyknalC
Sdílejte článek

Seznam.cz zavádí tlačítko Líbí se

Dejte redakci i ostatním čtenářům vědět, jaký obsah stojí za přečtení.

Články s nejvyšším počtem Líbí se se budou častěji zobrazovat na hlavní stránce Seznamu a přečte si je více lidí. Nikomu tak neuniknou zajímavé zprávy.

Reklama

Výběr článků