Hlavní obsah

Co způsobuje špatnou erekci

V České republice má přibližně milión mužů poruchu erekce. Je to zhruba polovina mužské populace ve věku od 35 do 65 let. Později bývá porucha ještě horší. Pomoc lékaře však vyhledá jen 5 až 10 % pacientů. "Není to ale jen problém českých mužů, je doslova celosvětový," říká sexuolog doktor Karel Kočí z Prahy. A dodává, že z miliónu českých mužů, které trápí problémy s erekcí, má už dobrá čtvrtina poruchu závažnou.

Co způsobuje špatnou erekci

"Stydět se přijít k lékaři je nesmysl," zdůrazňuje doktor Kočí. "Když nás bolí u srdce, také se neléčíme sami. A neschopnost sexuálního styku často vede až k rozpadu manželství."

Pokud jde o předčasnou ztrátu tvrdosti penisu při souloži a ústup erekce nastává před ejakulací, hovoří odborníci o tzv. erektivní dysfunkci.

Co bývá příčinou

Za poruchami ztopoření údu zpravidla bývá mnohem závažnější zdravotní problém. Nejčastěji to jsou cévní potíže, diabetes, problémy s prostatou, vysoký krevní tlak, ateroskleróza, tedy ukládání tuků ve stěnách cév. Také však mohou být projevem vedlejšího účinku léku nebo i dalších příčin. V závažnějších případech je to signál nádorového onemocnění, případně nedostatečné hladiny mužských pohlavních hormonů.

Na vině je často i stres. Někteří muži pracují příliš dlouho, navíc v neustálém napětí. Bývají tak vyčerpaní, že se jim při sexu neztopoří úd, i když jim partnerka pomáhá. V takových okamžicích ztrácí muž sebevědomí. Sexu se začne vyhýbat, a to v nejednom případě vede až k rozpadu partnerského vztahu, k uzavřenosti, nebo dokonce k pokusům o sebevraždu.

Ukazatel zdraví

Ztráta erekce sama o sobě není závažným, život ohrožujícím onemocněním. Je to spíš barometr celkového zdraví muže.

"Když muž své problémy tají a nikomu se s nimi nesvěří, ani své partnerce, začnou se prohlubovat a dříve nebo později vyplavou na povrch," říká doktor Vladimír Kubíček, ze Společnosti pro sexuální zdraví.

Odmítání sexu může vést i k tomu, že manželka začne manžela podezírat z nevěry. Muži by proto měli s ženami o svých problémech hovořit. Partnerka se začne o jejich problém aktivně zajímat a nejednou je přesvědčí o nutnosti se léčit. "Konečně je to i v jejím zájmu," říká doktor Kubíček.

Samoléčba to zhorší

Poruchu sexuálního zdraví řeší mnoho mužů tajně, bez lékaře. Koupí si potravinový doplněk, který slibuje návrat erekce. Podle lékařů je to ale velmi ošidné řešení. Určitá erekce se po nich může dostavit, protože muž jim věří. Ale nejde o efektivní léčbu. Muž však riskuje, že zdravotní problém, který neschopnost erekce vyvolal, nebude včas diagnostikován a pomalu se zhorší.

Potravinové doplňky obsahují většinou vitaminy, aminokyseliny a stopové prvky, které organismus získá z pestré stravy. Mnozí je ale chybně vnímají jako léky a slepě jim věří. Přitom léčba poruch erekce může být efektivní.

Léky se liší v délce účinku

Poruchám erekce bychom podle lékařů měli být paradoxně vděční za to, že nás upozorňují na to, co není v pořádku. Účinná léčba je dnes jednoduší, než byla před deseti lety, kdy se používaly třeba podtlakové přístroje nebo injekce aplikované do penisu. Také éra operačních protéz údu je, zdá se, překonaná. Léčba nyní spočívá ve třech lécích, které jsou k dostání výhradně na recept. Každý obsahuje určitou klinicky testovanou látku a liší se pouze v délce účinku. Dokonce se dělají další klinické zkoušky a není vyloučeno, že jeden z těchto léků budou lékaři předepisovat i na léčbu cév.

"Ani u jednoho z přípravků ale nejde o afrodisiakum," říká doktor Kočí. "Vždy je nutný sexuální podnět a sexuální vzrušení. Po styku erekce sama odejde." Než lékař zahájí léčbu, obvykle pošle pacienta na srdeční a cévní vyšetření, zjistí, zda nemá cukrovku, změří mu krevní tlak apod. Bohužel pouze pětina praktických lékařů se ptá svých pacientů na sexuální problémy, i když u muže nad 50 let by tato otázka měla zaznít při preventivní prohlídce vždycky.

Příčiny ztráty erekce
* Nedostatečné zásobování cév krví.
* Nízká hladina mužských pohlavních hormonů.
* Postižení svaloviny topořivých těles.
* Psychické a partnerské problémy.
* Nádorové a autoimunitní onemocnění.
* Účinky léků podávaných pro celková onemocnění.
* Vysoký krevní tlak, cholesterol.
* Cukrovka.
yknivoNumanzeSaNyknalC
Sdílejte článek

Reklama

Výběr článků