Hlavní obsah
Při dlouhotrvajícím chrapotu je vhodné vyšetření u odborníka, pacient tím může předejít vážným komplikacím. Foto: Profimedia.cz

Chrapot je varováním a předzvěstí zhoubného onemocnění

Padesátiletého počítačového grafika, letitého kuřáka, trápil chrapot už několik týdnů. Měl štěstí, že chodil na volejbal s lékařem, ORL specialistou.

Při dlouhotrvajícím chrapotu je vhodné vyšetření u odborníka, pacient tím může předejít vážným komplikacím. Foto: Profimedia.cz
Chrapot je varováním a předzvěstí zhoubného onemocnění

Hned si pozval grafika na vyšetření. Při něm objevil na jedné hlasivce zhoubný nádor. Protože muž přišel včas, stačilo ho chirurgicky odstranit. Ozařování ani chemoterapie nebyly nutné. Měl ale přestat kouřit. Jinak by hrozil návrat nádoru.

Grafik se vylekal. S kouřením skutečně skoncoval. Pomohli mu odborníci z Centra léčby závislosti na tabáku. A také to, že měl silný motiv zbavit se závislosti.

Zvýšené nebezpečí

„Rakovina hrtanu není ničím vzácným,“ říká MUDr. Roman Michálek, ORL specialista z Pardubické krajské nemocnice. „Spolu s rakovinou plic patří mezi časté onemocnění kuřáků. I u ní je důležité, aby ji lékaři diagnostikovali včas. Pokud začnou pacienta léčit v brzkém stadiu, mohou mu zachovat hlas. Platí proto pravidlo: každý chrapot, který trvá déle než tři týdny, by měl vyšetřit ORL specialista.“

Učitelé víc než herci

Chrapot nás většinou potrápí při nachlazení, tedy virovém onemocnění dýchacích cest. „Nemocný by měl dodržovat hlasový klid, pít dost tekutin, zvlhčovat sliznice i vzduch, případně užívat léky, které pomáhají uvolňovat hleny,“ říká doktor Michálek.

Chrapot může být také příznakem refluxní nemoci jícnu, kdy se žaludeční šťávy nepozorovaně vracejí vzhůru, zejména ve spánku, a dráždí oblast hrtanu. Občas je i důsledkem operace štítné žlázy, úrazu a některých dalších zdravotních komplikací.

Chrapot se může objevit i v případě, když jsme hlasivky příliš nebo nesprávně přepínali. Znají to zpěváci, herci, ale hlavně učitelé. Ti by při opakovaných potížích měli navštívit foniatra. Naučí je, jak s hlasivkami šetrně zacházet a čeho se vyvarovat. Při dlouhodobém přetěžování se na hlasivkách snadno vytvoří tzv. zpěvácké uzlíky. Jejich léčba je dlouhodobá a někdy vyžaduje i chirurgický zákrok.

yknivoNumanzeSaNyknalC
Sdílejte článek

Reklama

Výběr článků