Hlavní obsah
Foto: Táňa Pokorná

Český kuřák denně vykouří patnáct cigaret

Český kuřák vykouří denně v průměru patnáct cigaret, to je zhruba 5 500 cigaret ročně, tedy 275 krabiček. "Kdybychom počítali, že krabička ho vyjde na 55 korun, pak je to zhruba 15 tisíc korun ročně. Při jedné miliardě krabiček ročně prodaných v ČR znamenají výdaje na cigarety, které zaplatí kuřáci, kolem 50 miliard," řekla lékařka Eva Králíková z 1. Lékařské fakulty Univerzity Karlovy.

Foto: Táňa Pokorná
Český kuřák denně vykouří patnáct cigaret

"Zisk z těchto peněz má jen výrobce cigaret. Stát bohužel na tento druh zboží doplácí řádově miliardy ročně," dodala.

Vysvětlila, že podle provedeného výzkumu stojí ročně léčení nemocí, které způsobuje kouření, přibližně 23 miliard korun. "A to již vůbec nepočítám fakt, že na nemoci způsobené tabákem ročně zemře přibližně 18 tisíc kuřáků," řekla Králíková a dodala, že kuřák si zkracuje svůj život přibližně o 15 let.

Místo jídla kupují cigarety

Její kolegyně doktorka Kateřina Langrová z České koalice proti tabáku prohlásila, že stejně jako ve světě i u nás platí, že čím sociálně slabší je rodina, tím větší část peněz vydá za nákup cigaret.

"Logicky potom chybějí peníze na základní potřeby, především na jídlo," řekla Langrová.

V ČR nyní existuje asi 50 poraden pro odvykání kouření, ale v naprosté většině mimo léčebně preventivní medicínu. Přestože závislost na tabáku je označována diagnózou F17, v ČR není číselný kód této léčby, proto nelze vykázat tuto léčbu pojišťovně.

"Je prokázáno, že většina kuřáků by ráda přestala, ale jen málokdo to vydrží," uvedla doktorka Králíková. Přimluvila se za to, aby státní instituce mnohem více než dosud propagovaly škodlivost tabáku a přijaly k tomu i odpovídající zákony.

yknivoNumanzeSaNyknalC
Sdílejte článek

Reklama

Výběr článků