Hlavní obsah

Aspirin může snížit riziko rakoviny prsu až o 20 procent

Aspirin a jemu příbuzné léky na zánětlivá a horečnatá onemocnění mohou snížit riziko rakoviny prsu až o 20 procent. Vyplynulo to z několika rozsáhlých studií posledního čtvrtstoletí. Revizi jednadvaceti studií z let 1980 až 2007, do nichž bylo zahrnuto na sedmatřicet tisíc žen, provedli odborníci z londýnské nemocnice Guy’s Hospital.

Aspirin může snížit riziko rakoviny prsu až o 20 procent

Podle studií by se nesteroidní protizánětlivé léky jako aspirin či acylpyrin mohly podávat také ženám s rakovinou prsu. „Naše revize studí publikovaných během sedmadvaceti let naznačuje, že navíc kromě preventivního účinku by mohly nesteroidní protizánětlivé léky být využívány při léčbě žen s již rozvinout rakovinou prsu,“ uvedl profesor Ian Fentiman z výzkumného týmu nemocnic Guy´s Hospital.

Léky příbuzné aspirinu by mohly být podle něj kombinovány s hormonální léčbou nebo podávány k potlačení symptomů rakoviny. Studie z posledních let pak prokázaly, že užíváním aspirinu lze omezit riziko vzniku rakoviny prsu až o dvacet procent. Jsou však potřeba další studie, aby se potvrdilo, že stejné účinky mají i jiné nesteroidní protizánětlivé léky.

Článek k revizi byl publikován v odborném časopise International Journal of Clinical Practice.

yknivoNumanzeSaNyknalC
Sdílejte článek

Reklama

Výběr článků