Hlavní obsah
Vlastní výtvarná tvorba působí léčivě na celou řadu problémů. Foto: www.profimedia.cz, Profimedia.cz

Arteterapie přináší úlevu dospělým i dětem

Na arteterapii je báječné, že se účinně uplatňuje v široké sféře psychických a psychicky podmíněných potíží a chorob. Navíc funguje v každém věku – od dětí po seniory. V zásadě nabízí dvě cesty, jak se pomocí výtvarného projevu léčit. První využívá vlastní proces tvorby, druhou je rozbor obrázku či plastiky arteterapeutem. Nejvhodnější bývá kombinace obojího…

Vlastní výtvarná tvorba působí léčivě na celou řadu problémů. Foto: www.profimedia.cz, Profimedia.cz
Arteterapie přináší úlevu dospělým i dětem

Podmínkou úspěchu je však vlastní aktivita klienta – nejen na terapeutickém sezení, ale i doma. Pasivní přístup typu „já si to platím, tak ať se arteterapeut snaží sám,“ nepomůže. Je třeba vzít v úvahu i to, že jde o proces, který má efekt jen tehdy, trvá-li dostatečně dlouho. Což je samozřejmě individuální - od několika sezení během pár týdnů až po rok či dva. V některých případech je vhodná arteterapie celoživotní – klient se postupně naučí pomáhat si více méně sám.

Malujte, kreslete, modelujte

Vlastní výtvarná tvorba působí léčivě na celou řadu problémů. Obecně platí, že se během ní uvolníte, odreagujete a dodáte si sebevědomí. Kromě toho však arteterapeut najde optimální formu právě pro váš konkrétní případ. Například lidem trpícím úzkostmi pomáhá malování akvarelů. Vodovky jim dávají úplnou svobodu a nahodilé rozpíjení barev ukazuje, že náhodných jevů se netřeba bát.

Depresivním klientům se zase doporučuje modelování či expresivní malba, pacientkám s mentální anorexií prospívá figurální kresba apod. Netřeba zdůrazňovat, že arteterapie není malířská akademie – výtvarné nadání ani technické dovednosti se tu rozhodně nežádají!

Obrázek odráží duši

Terapeutický rozbor výtvarného díla navazuje na metody psychoanalýzy a v Evropě se využívá už od druhé třetiny minulého století. U nás se začal v léčebné praxi uplatňovat zhruba o dvacet roků později a od 80. let je velmi populární – a to čím dál víc.

Koho by nelákalo něco nakreslit a nechat si odborně vyložit, co se v něm skrývá? To však není hlavní účel – podstatou je, aby podhoubí potíží odhalil arteterapeut, který podle toho může upřesnit diagnózu a stanovit co nejúčinnější léčbu. Je jen na jeho profesionálním rozhodnutí, kolik ze svých poznatků (a jakou formou) klientovi sdělí.

Tato metoda se často využívá při problémech v mezilidských vztazích, frustracích s kořeny v minulosti, posttraumatických stavech, ale také třeba při chronických bolestech hlavy či nespavosti a nočních můrách… Využití je však mnohem širší!

Jaké jsou možnosti

Arteterapie u nás dosud nemá přesně definovaný profesní statut. Tento obor mají ve studijních plánech jak některé vysoké, tak střední a vyšší odborné školy. Mimo to existují různé kurzy zajišťující absolventům certifikát odbornosti.

Při výběru arteterapeuta je nejlepší dát na osobní reference. Kromě toho se určitě informujte na jeho celkové vzdělání a délku praxe. Samozřejmě hraje roli i to, zda vám ten člověk prostě „sedí“...

Je možno si vybírat také mezi individuální a skupinovou terapií - asi až zkušeností zjistíte, co je pro vás vhodnější. Cena se v zásadě shoduje s tím, co se platí u psychoterapeutů, což bývá zhruba od tří do patnácti set za jedno sezení. Pozor, v této oblasti rozhodně automaticky neplatí, že dražší = lepší!

yknivoNumanzeSaNyknalC
Sdílejte článek

Seznam.cz zavádí tlačítko Líbí se

Dejte redakci i ostatním čtenářům vědět, jaký obsah stojí za přečtení.

Články s nejvyšším počtem Líbí se se budou častěji zobrazovat na hlavní stránce Seznamu a přečte si je více lidí. Nikomu tak neuniknou zajímavé zprávy.

Reklama

Výběr článků