Hlavní obsah
Ben Cristovao Foto: David Turecký

Akné mohou vyvolat limonády a hamburgery

Akné, závažnou kožní chorobou, trpí až osmdesát pět procent mladistvých a jednačtyřicet procent dospělých. Dnes je však už léčba velmi rozšířená, i když hojení je velice individuální a některé těžké formy akné se léčí léta nebo dokonce celý život.

Ben Cristovao Foto: David Turecký
Akné mohou vyvolat limonády a hamburgery

K omezení akné napomůže i zdravá strava. Na akné se totiž může podílet také nadměrná konzumace čokolády, sladkých limonád a hamburgerů. Jestliže pacient přejde na zdravější stravu, je to první krok k léčbě choroby. Také stres je jedním z jejích hlavních zdrojů.

Jak v pondělí řekla Právu doktorka Hana Adamcová, primářka Medical Laser Centrum v Praze, vedle mastné pleti se na rozvoji akné podílejí i bakterie, porucha rohovění kůže a svůj vliv má i dědičnost. Jestliže oba rodiče trpí akné, pak z padesáti procent i jejich potomci budou mít stejnou chorobu.

Hlasujte v anketě pod článkem:
Trápí vás akné?

Vyústěním akné je pak uher. Většina mladistvých touto nemocí trpí i psychicky, protože je nevzhledná a vyskytuje se na místech dobře viditelných, zejména v obličeji.

Nikdy bychom se neměli snažit mastnou pleť drasticky vyčistit přípravkem s alkoholem. Když se totiž násilně pleť odmastí, za dva dny se maz tvoří výrazněji a nemoc se může prohloubit. K léčbě se používá vedle hormonů na akné i chirurgická léčba, fyzikální terapie pomocí vysokých nebo nízkých teplot, využití laseru a rozšířená je i chemická léčba ovocnými kyselinami.

Anketa
Trápí vás akné?
Ano
82 %
Ne
18 %
Celkem hlasovalo 695 čtenářů.
yknivoNumanzeSaNyknalC
Sdílejte článek

Seznam.cz zavádí tlačítko Líbí se

Dejte redakci i ostatním čtenářům vědět, jaký obsah stojí za přečtení.

Články s nejvyšším počtem Líbí se se budou častěji zobrazovat na hlavní stránce Seznamu a přečte si je více lidí. Nikomu tak neuniknou zajímavé zprávy.

Reklama

Výběr článků