Hlavní obsah

Aerobní cvičení ochrání muže před rakovinou tlustého střeva

Aerobní cvičení může ochránit střeva mužů před rakovinou. Podle amerických odborníků běh, jízda na kole či aerobik pomáhají zabraňovat v tlustém střevě vzniku polypů. Ženám však pohyb před zmíněnou nemocí nepomůže.

Aerobní cvičení ochrání muže před rakovinou tlustého střeva

Cvičení přitom bylo velmi účinné bez ohledu na jídelníček dotyčných osob. Ve svém výzkumu to odhalila doktorka Anne McTiernanová z Centra pro výzkum rakoviny Freda Hutchinsona v Seattlu. Sledovala 102 mužů a 100 žen ve věku mezi 40 a 75 roky. Polovina mužů pravidelně cvičila a druhá nikoli. Po roce kolonoskopie odhalila, že muži bez pohybu měli velmi často pozitivní nález na rakovinné buňky.

Zajímavé je, že u žen se riziko onemocnění nezměnilo ani při cvičení. Necvičící pacientky měly stejně často rakovinu jako ty cvičící. "Tohle není nic, co bychom rádi viděli. Vůbec nechápu, proč je mezi pohlavími takový rozdíl," svěřila doktorka McTiernanová.

Česká republika je v počtu osob nemocných rakovinou tlustého střeva první na světě. Bohužel, prvenství drží také v počtu úmrtí na následky tohoto onemocnění. Muži se tak mohou chránit velmi snadno, stačí pravidelně cvičit.

yknivoNumanzeSaNyknalC
Sdílejte článek

Reklama

Výběr článků