"Přestože onemocněla rakovinou děložního čípku, rozhodla se věnovat svůj čas a energii prevenci tohoto onemocnění u druhých prostřednictvím kampaně Měsíc raka. Říká se, že člověk svůj ´boj´ prohraje. Ona ho vyhrála pro spoustu žen, kterým tím zachránila život," uvedla iniciativa.

Preventivní prohlídky zanedbávala

Svou kampaní Měsíc raka Bittalová nabádala ženy, aby nezanedbávaly preventivní gynekologické prohlídky. "Asi ti nemusím vysvětlovat, že se můj život dost zásadně změnil. Ale nemusel. Stačilo chodit pravidelně na prohlídky, nebýt ´hrdinka´, neignorovat problémy," napsala o své nemoci, kvůli které podstupovala chemoterapie.

Za kampaň Bittalovou před měsícem zvolili účastníci PR Summitu na pražském Žofíně PR osobností roku.

Na preventivní prohlídky chodí jen polovina žen

Rakovina děložního čípku se ročně v ČR zjistí u tisícovky žen, 400 na ni zemře. Způsobuje ji lidský papilomavirus (HPV). Na rozdíl od jiných typů rakoviny se proti nádorům způsobeným HPV dá chránit - screeningem, který odhalí přednádorová stadia, a očkováním, jež vzniku zhoubné nemoci zabrání.

Odborníci se shodují, že plošné využívání screeningu v kombinaci s očkováním by mohlo vést až k vymýcení rakoviny děložního čípku. Podle Sdružení soukromých gynekologů ale na každoroční prohlídky ke gynekologovi chodí bohužel jen polovina žen.

V ČR je nová vakcína

„Do ČR momentálně míří nová vakcína, která je účinnější než ty dosavadní,” uvedl nedávno pro deník Právo předseda Sdružení soukromých gynekologů, Vladimír Dvořák.

Ta je určena pro muže i ženy a očkovat se může od devíti let věku dítěte. Horní věková hranice není stanovena. Nový způsob očkování nehradí pojišťovny a očkovat je potřeba dohromady třikrát. Za jednu dávku pacient zaplatí 4 000 korun.