Hlídání kalorií v nejrůznějších pokrmech je pro mnohé ženy samozřejmostí. Ne všechny se ale se stejným odhodláním soustřeďují i na kalorie v nápojích (především alkoholických). Ty totiž mohou denní kalorické rozvrhy poměrně snadno nabourat. Někdy k tomu stačí i sklenka červeného vína.

Byť převážně převládá názor, že občasná sklenička červeného vína není nijak závažným prohřeškem, přesto může škodit. A to právě svou hodnotou obsažených kalorií, varuje server Dailymail.

Podle vyjádření odborníků si řada žen neuvědomuje, že pouhé dvě větší sklenky červeného vína obsahují až 370 kalorií, což může ve výsledku činit až pětinu stanoveného denního příjmu. Nejen britská Královská společnost pro veřejné zdraví proto volá po změně zákona, který by se více zaměřil na označování a zvýšení povědomí o tzv. neviditelných kaloriích v alkoholu.

Kalorické etikety

Návrhy počítají s tím, že by veškeré nápoje prodávané v hospodách, barech, restauracích i běžných obchodech musely mít etikety označující nejen přesný obsah alkoholu, ale také konkrétní počet kalorií.

Podle profesorky Fiony Simové, předsedkyně Královské společnosti pro veřejné zdraví, je trendem posledních let fakt, že se nejen špatná životospráva, ale i nadměrná konzumace alkoholu podepisují na stále se zvyšujícím počtu lidí trpících obezitou.

„Mezi dospělými, kteří pijí více alkoholu, odhadujeme více než 10 procent každodenního příjmu kalorií právě z alkoholu. S větším obsahem jednotlivých sklenic na nápoje v restauračních zařízeních si tak navíc lidé nevědomky zvyšují počet přijatých kalorií za den,” uvedla pro server Simová.

Studie provedená profesorkou Simovou navíc poukázala na fakt, že více než čtyři pětiny dotázaných respondentů (2117 lidí) vůbec nemá přehled, kolik kalorií jaké druhy alkoholu obsahují. Výsledky byly uveřejněny v časopise British Medical Journal.

Co se ukrývá v alkoholu
Alkohol
Kalorie
Sklenice červeného vína 250 ml
190
Sklenice bílého vína 250 ml
185
Sklenice červeného vína 175 ml
133
Sklenice bílého vína 175 ml
130
Cider mošty (půl litru)
180–250
Rum s kolou
142
Gin nebo vodka s tonikem
126
Šampaňské 125 ml
 86

 

Může se vám hodit na službě Firmy.cz: