Únava, pocit nafouklého břicha, změny nálad. To jsou jen některé z mnoha příznaků, s kterými se ženy jednou měsíčně setkávají ve spojitosti s menstruací a tím související hormonální nerovnováhou. Po pár dnech se ale většinou vše uklidní.

Co když ale ne, a co to může způsobit? Příčin může být celá řada, například vážnější zdravotní komplikace. Stále více se ale lékaři setkávají se situacemi, kdy je hlavním viníkem stres či dlouhodobá úzkost.

S tímto stavem si není radno zahrávat, a proto by při dlouhodobém problému s hladinou hormonů měla každá žena raději navštívit lékaře. Jaké příznaky hormonální nerovnováhy si o návštěvu odborníka přímo říkají?

Přehled těch nejzávažnějších pro server Health sestavila gynekoložka Alyssa Dwecková z Mount Kisco Medical Group v New Yorku.

Extrémní únava 

Únava a vyčerpání jsou v poslední době velmi častým jevem a může k nim docházet z mnoha různých příčin.

„Pokud se cítíte naprosto vyčerpaně po zkouškovém období nebo po neobvykle dlouhém večeru stráveném v práci, pak se jedná o poměrně běžný stav a z největší pravděpodobností se s vámi nic závažného neděje. Pokud jste ale vyčerpaní neustále, navíc například přibýváte na váze, trpíte znatelnými výkyvy chutí k jídlu nebo registrujete problémy se stolicí, může to být známkou snížené funkce štítné žlázy,” vysvětluje Dwecková.

Kožní změny 

Projevy nedostatku nebo naopak přemíry některých hormonů mohou být znatelné i na změnách pokožky. „Pokud u dospělých lidí dochází k častějšímu výskytu akné, a to hlavně ve spodní části obličeje, může to naznačovat vysokou hladinu testosteronu,” uvedla lékařka.

I když se nejedná o život ohrožující problém, může o to víc potrápit psychiku. Je tak vhodné navštívit lékaře, který může předepsat léky na stabilizaci hladiny hormonů.

Nadměrný růst ochlupení

Dalším z některých projevů naznačujících problémy s hormony může být nadměrný růst ochlupení po těle. A to jak například vlasů nebo vousů, ale i tmavých chloupků na hrudi, zádech či ramenou. Příčinou může být vzácný nádor, jehož výskyt je spojován s vylučováním testosteronu. Tato situace se však dá řešit léky nebo chirurgicky.

Nepravidelná menstruace 

Výrazným náznakem, že v těle něco není po hormonální stránce v pořádku, je u žen i nepravidelná menstruace.

Příčin může být opět několik - stres, problémy se štítnou žlázou, nízká hladina estrogenu nebo také syndrom polycystických ovarií (PCOS). Jde o poruchu, jejíž podstatou je nerovnováha v produkci ženských a mužských pohlavních hormonů.

Charakteristickým znakem PCOS bývá právě nepravidelná či zcela chybějící menstruace. I tento problém se dá pod dohledem lékařů úspěšně vyřešit.

Noční pocení 

Může se stát, že se především ženy budí v noci s pocitem přehřátí či zpocené, a to aniž by tomu odpovídaly aktuální teploty v místnosti. V takovém případě se může jednat o důsledek nižší hladiny estrogenu, případně také o tzv. perimenopauzu.

Perimenopauza je období, kdy nastává zlom mezi reprodukčním obdobím a menopauzou. Může docházet k nepravidelnostem v cyklu, k silnější či naopak mírnější nebo zcela chybějící menstruaci.

„Perimenopauza může nastat i deset let před klasickou menopauzou. Pokud tedy dochází k výrazným změnám menstruace u žen ještě před dosažením čtyřiceti let, může se jednat o předčasnou menopauzu,” uvedla Dwecková. I v tomto případě je lepší poradit se o problémech s odborníkem.