Zhoubným nádorům kůže předcházejí nejrůznější změny na kůži – od pigmentového znaménka, začervenání, výrůstku apod. Ne všechny tyto změny automaticky znamenají, že se jedná o rakovinu, nicméně nelze ani potvrdit, že se v průběhu času rakovinou nestanou.

Kontrola pigmentových znamének je tak skutečně velmi důležitá. „Pokud se vaše pigmentová znaménka začnou podezřele měnit tvarem, barvou či strukturou, je nutné ihned vyhledat odborníka. Nemusí jít vždy o závažný problém melanomu, ale to vám vždy řekne jen odborník,“ upozorňuje primářka kliniky laserové a estetické dermatologie a plastické chirurgie LaserPlastic MUDr. Marta Moidlová.

Druhy nádorů

Melanom – není tak běžný nádor jako ostatní typy rakoviny kůže, ale o to více nebezpečný. „Vzniká z pigmentových buněk a je schopen velmi rychle metastázovat. Nejčastěji se nachází na kůži, ale nejsou vzácností případy, kdy se objeví v oku či na sliznici," vysvětluje přednosta Dermatovenerologické kliniky Fakultní nemocnice Královské Vinohrady Petr Arenberger.

Pokud jej lékaři naleznou včas, pak je téměř stoprocentní šance na naprosté vyléčení. Ovšem pokud je melanom odhalen pozdě, je až 95procentní pravděpodobnost, že léčba skončí neúspěchem a pacient zemře.

Maligním melanomem jsou nejvíce ohroženi ti, kteří mají na své kůži pigmentové névy. "Podle některých autorů přítomnost 50–90 pigmentových mateřských znamének zvyšuje riziko maligního melanomu až dvakrát. Větší riziko panuje i u osob, kde v rodině se již nějaká rakovina kůže vyskytovala," vysvětluje přednostka dermatologické kliniky v Nemocnici Na Bulovce prof. MUDr. Jana Hercogová, CSc.

Jedno až dvě spálení na slunci zvyšují riziko vzniku melanomu u žen 1,5krát a u mužů 2,8krát. Tři a více spálení na slunci během života zvyšují riziko vzniku u žen 2,3krát a u mužů 7,6krát.

"Zatímco dříve byl melanom diagnostikován mezi 60. a 70. rokem, nyní jsou pozorována dvě maxima, a to mezi 30–40 lety a v 60 letech věku. U žen ve věku mezi 20–30 lety je melanom nejčastějším maligním nádorem," dodává lékařka.

Do budoucna odborníci odhadují, že 45–50 procent lidí, kteří se dožijí 65 let, bude mít alespoň jeden typ rakoviny kůže.

Běžně má mateřské znaménko ohraničené okraje, jakmile dojde k nerovnostem či nepravidelnosti, může jít o melanom.

Běžně má mateřské znaménko ohraničené okraje, jakmile dojde k nerovnostem či nepravidelnosti, může jít o melanom.

FOTO: Novinky

Melanom

Pokud nemá znaménko po celé své délce stejnou barvu, je velmi podezřelé.

FOTO: Profimedia.cz

Melanom

Když je ohraničení znaménka kostrbaté, zamlžené nebo nepravidelné, může jít o melanom.

FOTO: Profimedia.cz

Melanom se může objevit i v oku.

Melanom se může objevit i v oku.

FOTO: Profimedia.cz

Pigmentové zabarvení nehtu může upozornit na vznikající melanom nehtového lůžka.

Pigmentové zabarvení nehtu může upozornit na vznikající melanom nehtového lůžka.

FOTO: Profimedia.cz

Spinocelulární karcinom – obvykle vypadá jako pevný červený až šupinatý uzlík, který krvácí anebo se chová jako opar, který se nehojí. Nejčastěji se vyskytuje na nose, čele, uších, spodním rtu, rukou a dalších slunci exponovaných částech těla. Je dobře léčitelný, pokud je objeven včas.

Spinocelulární karcinom

Spinocelulární karcinom

FOTO: Profimedia.cz

Bazaliom – nejběžnější a nejlépe léčitelná forma rakoviny kůže. Jelikož se šíří velmi pomalu, obvykle postihuje hlavně dospělé. Bazální buňky mohou mít mnoho podob – mohou být ploché, vyvýšené, šupinaté, tělové barvy, hnědé, bílé, ale i v podobě voskové jizvy.

Bowenova nemoc – jedná se o prekancerózu (tzn. je velká pravděpodobnost, že se změní ve zhoubný nádor). Oproti většině nádorů se šíří směrem na povrch kůže. Vypadá jako šupinatá, načervenalá skvrna, která je ztvrdlá a může být mylně považována za ekzém, plíseň nebo lupénku.

FOTO: Profimedia.cz

Méně běžné typy rakoviny kůže

Kaposiho sarkom – nádorové onemocnění způsobené lidským herpesvirem HHV-8 – objevuje se hlavně u lidí s oslabeným imunitním systémem. Neblaze proslul v souvislosti s AIDS. Kaposiho sarkom se může objevit na kůži, v ústní dutině i na jiných sliznicích, u pacientů s AIDS je velmi agresivní. Nádor se jeví jako zarudlá nebo až nafialovělá skvrna, která se šíří plošně. Vznikají uzly tvořené nepravidelnou, ale hustou sítí cév a okolním vazivem. Někdy se objevují i otoky, ložiska se mohou rozpadat. Většinou je nebolestivý, kožní sarkomy jsou víceméně neškodné. U viscerální formy je riziko smrtelného krvácení.

Merkelův karcinom – obvykle se objevuje na slunci exponovaných místech – na hlavě, krku, rukou, nohách, ale i ostatních částech těla. Jedná se o nádor neuroendokrinního charakteru vycházející z Merkelových buněk. Projevuje se jako červenohnědý nebolestivý uzel různé konzistence. Metastazuje a jeho prognóza není příliš dobrá.

Opalování

1. Bioderma Photoderm Bronz suchý olej – obsahuje patent buněčné ochrany a zároveň stimuluje a podporuje opálení pokožky. Olej je určený hlavně ženám, které upřednostňují suchou texturu krému. Nezanechává mastný film a nevysušuje pokožku. Olej je vhodný na celé tělo včetně vlasů. Je voděodolný, fotostabilní, je jemně parfémovaný. 2. Daylong™ extreme SPF 50+ – opalovací mléko pro fototyp 1 a 2. Je určené pro kůži extrémně citlivou na sluneční záření a při extrémní expozici UV záření (např. vysokohorské prostředí a tropy). Mléko je extrémně odolné vůči vodě. 3. Dermacol voděodolný pleťový krém na opalování s balzámem na rty SPF 30  – dlouhodobě chrání pleť před UV zářením, vyživuje, hydratuje a zvláčňuje pokožku, podporuje regeneraci. 4. Eucerin zmatňující emulze na opalování na obličej SPF 50+ – unikátní systém biologické ochrany s přírodním antioxidantem licochalconem. Chrání kožní buňky i v hlubších vrstvách pokožky před poškozením vlivem UV záření, a tím zabraňuje chronickému poškození a předčasnému stárnutí pokožky, zmatňující částečky – perfektně zbaví pleť lesku a pocitu mastnoty. Šikovné balení do kabelky. 5. Sebamed SPF30 opalovací spray – vysoce efektivní filtry UVA/UVB v kombinaci s mikro-pigmenty předchází spálení, poškození a podráždění pokožky. Působí proti pigmentovým skvrnám a známkám předčasného stárnutí. Vodě, potu a písku odolný po dobu 6 hodin.

FOTO: archív firem

S ochranou je nutné začít v dětství

Rodiče by si měli uvědomit, že většina melanomů se vyvíjí i několik desítek let. Tudíž pokud se dítě spálí v dětství, pak sice okamžitě neonemocní rakovinou kůže, ale to neznamená, že se u něj za několik let melanom neobjeví. Kůže má totiž velmi dobrou paměť.

Statistiky navíc hovoří jasně. Až 50 procent nebezpečného UV záření získá člověk do 18 let věku. S ochranou pokožky je tedy důležité začít okamžitě po narození a například děti do jednoho roku věku by na přímé slunce neměly vůbec vycházet.

Rodiče by měli vědět, že pokud se dítě jednou za život spálí tak, že má puchýře, zvyšuje se riziko onemocnění melanomem dvojnásobně.

"Pokud vyrazíte s dětmi na slunce, pak je nikdy nezapomeňte namazat přípravky s vysokým UV faktorem – SPF 30 a výš – a pak také s fotoprotekcí s tzv. UVB a UVA filtrem. U moře je lepší zvolit speciální obleky, v nichž se děti mohou koupat a přitom se chránit před sluncem i ve vodě," radí Arenberger.

Opalování

1. Daylong™ kids SPF 30 je lipozomální opalovací mléko pro děti. Látky jako dexpanthenol a glycerin hydratují tu nejcitlivější dětskou kůži. Mléko je extrémně odolné vůči sladké i slané vodě. 2. Nivea dětský sprej na opalování SPF 50+ Sun Kids – má dlouhodobě voděodolné složení, bez obsahu parfému, barviv a konzervačních látek, společně s vysokou UVA ochranou snižuje riziko slunečních alergií u dětí. 3. Eucerin dětský sprej s velmi vysokou ochranou SPF 50+ – účinně chrání dětskou pokožku před spálením a chronickým poškozením. Extra voděodolný, ochrana proti UVB i UVA záření, neobsahuje barviva, parfemaci ani parabeny, klinicky testováno i u dětí s atopickým ekzémem. 4. Bioderma Photoderm KID 50+ – mléko pro děti – modré zabarvení – Maximální anti-UVB a nesrovnatelná "extrémní anti-UVA" účinnost. Chrání proti solárním spáleninám a předchází intolerancím. Modré zabarvení přípravku zajišťuje viditelnou rovnoměrnou aplikaci na tvář i tělo. 5. Avon vysoce voděodolný tyrkysový krém pro děti SPF 50 – až 3x voděodolnější než bývá standardem, voňavé a barevné složení, aby se děti naučily používat přípravky na opalování a bylo to pro ně zábavné.

FOTO: archív firem

Podezřelá znaménka či pihy

Existuje tzv. ABCDE klasifikace.

A – Asymetrie – jedna polovina znaménka neodpovídá druhé polovině. Normální znaménka jsou symetrická. Při posuzování znaménka si na něm nakreslete pomyslnou dělicí čáru rozdělující ho na dvě poloviny. Pokud jsou obě poloviny stejné, pak je vše v pořádku, ale když tomu tak není, je vhodné neotálet a navštívit lékaře.

B – Ohraničení – pokud je ohraničení znaménka kostrbaté, zamlžené nebo nepravidelné, pak je dobré nechat si ho zkontrolovat dermatologem.

C – Barevnost – pokud nemá znaménko po celé své délce stejnou barvu, je velmi podezřelé. Normální znaménka mají obvykle jen jeden barevný odstín.

D – Průměr – znaménka by neměla mít větší průměr než velikost gumy na tužce.

E – Vývoj – znaménka se mohou neustále vyvíjet – zvětšovat, zmenšovat, měnit barvu, svědit či krvácet. Všechny tyto změny jsou podezřelé a měl by je vidět kožní lékař.