Screeningový analyzátor krve, zjistí během několikaminutového vyšetření 117 hodnot vypovídajících o zdravotním stavu člověka.
FOTO: Profimedia.cz
pondělí 24. října 2011, 7:29
das, Novinky
Lékaři dnes mají větší možnosti odhalit rakovinotvorné buňky dříve, než samotná nemoc propukne. Díky včasné diagnóze tak mohou lékaři zachránit mnohem více životů.
Mezi nejnovější diagnostické metody patří screeningový analyzátor krve, který je schopen zjistit během několikaminutového vyšetření 117 hodnot vypovídajících o zdravotním stavu člověka.
„Vyšetření je velmi rychlé a komplexní, avšak zcela bezbolestné. Probíhá bez přímého odběru krve a bez dlouhého čekání na výsledky,“ vysvětluje MUDr. Lenka Řehořková z centra Aditus Vitae.
Princip činnosti analyzátoru je založen na vzájemném vztahu mezi prací vykonávanou krevním oběhovým systémem vnitřních orgánů a teplem, které vzniká v důsledku chemických reakcí dusíku, kyslíku, vodíku a uhlíku.
Přístroj měří teplotu na biologicky aktivních (tzv. referenčních bodech) těla a na principech kvantové fyziky pak stanoví přesné parametry krve vyšetřovaného člověka. „Tyto parametry pak přeneseme do PC a s pomocí speciálního softwaru se dozvíme podrobnosti o zdravotním stavu klienta, jemuž můžeme doporučit další postup, případně jej - ve spolupráci s praktickým lékařem - poslat na další vyšetření za specialistou,“ dodává lékařka.
Díky přístroji tak lze již v prvopočátcích diagnostikovat rakovinné bujení, mozkové příhody, kardiologické poruchy (infarkt) i diabetes mellitus.
Velké úspěchy u diagnózy rakoviny plic
Screeningový analyzátor krve bývá velmi úspěšný právě při odhalování rakovinného bujení v plicích, které často podceňují kuřáci. Přestože se všude píše, jak moc je kouření nebezpečné, svého zlozvyku se vzdá jen malé procento z nich.
Bohužel poškození plic se obvykle projevuje až po několikaletém kouření, klidně až po dvaceti či třiceti letech, kdy se objevuje dušnost, vykašlávání krve a bolest na plicích. V tento moment bývá ale již pozdě.
„Lékaři diagnostikují rakovinu plic u 80 % pacientů až v pokročilém stádiu, a to jen proto, že se nenechali vyšetřit dříve. Je to obrovská škoda, protože při včasném zjištění problému a zahájení léčby šance na vyléčení rapidně stoupá,“ tvrdí MUDr. Lenka Řehořková.
Žena
Jiří Mádl: Chce-li člověk něco vymyslet, tak u toho musí být sám Obrazem
Od doby, kdy před patnácti lety lámal spolu s Vojtou Kotkem dívčí srdce ve Snowboarďácích, ušel Jiří Mádl dlouhou cestu. Ve dvaatřiceti...
Upečte si vyhlášené francouzské věnečky Paris Brest se slavným cukrářem Josefem Maršálkem Video
Josef Maršálek je kluk z Moravy, který se díky své píli a lásce k řemeslu dostal až na samý vrchol cukrářské kariéry. Pekl například...
Slavní lidé trpící migrénou a jejich recept pro boj s ní
Migrénou, tedy velmi silnými záchvaty bolesti hlavy, trpí 10-12 % populace, a to především žen. Mezi nejčastější spouštěče, které...
Co dělat, když je váš partner workoholik
Láska k práci patří rozhodně mezi ctnosti. Problém nastává v případě, kdy práce zasahuje do osobního života obou partnerů a vztah...