Hlavní obsah

Ženy v domácnosti aneb Když dostane rodina přednost před nezávislostí

Být doma s dětmi, věnovat se jim na maximum, a přitom se nestarat o finanční stránku, je snem mnohých žen. Aby ne, vždyť už v pravěku byly přece ženy považovány za ochránkyně domácího krbu, které se staraly jen o děti a očekávaly, až se muži vrátí z lovu. Pravda je ale jiná.

Ženy v domácnosti aneb Když dostane rodina přednost před nezávislostí

Kdyby tomu totiž tak bylo, většina žen by zemřela hlady. Zkrátka ani pravěké ženy nebyly nesamostatné bytosti, závislé jen na mužích. Spíše naopak. Obstarávaly až 80 % potravy sběrem plodů, kořínků a hlíz či lovem malých živočichů. Často tedy byly aktivnější i dominantnější než muži.

Podle zjištění vědců být doma a čekat na manžela si ženy střední třídy mohly dovolit až v devatenáctém a dvacátém století. Do této doby ženy sice měly minimální práva, nicméně rozhodně nebyly pouhé „ženy v domácnosti.”

Co to všechno obnáší zůstat v domácnosti

Předně vzdát se své nezávislosti, zvlášť pokud žena do domácnosti přestane přinášet jakékoliv příjmy, které by pokryly alespoň část rodinného rozpočtu, a tudíž o každé koruně v podstatě rozhoduje muž. Protože žena si o všechny peníze musí říkat jemu. Z krátkodobého hlediska na tom není vůbec nic špatného, nicméně z dlouhodobého pohledu, to zavání problémy.

Ne všichni muži jsou rozhazovační a ne všichni mají neomezený rozpočet, a tudíž časem mohou chtít znát veškeré důvody útraty peněz a to nevěstí nic dobrého. Volnost, svoboda je ta tam. Aby ne, zdůvodňovat každou kávu s kamarádkou, oblečení pro děti či nedej bůh novou kabelku, prostě dlouhodobě neunese každý. Dokonce by se dalo říci, že to již zasahuje do osobní svobody ženy.

Zlatá klec

Jenže ani v okamžiku, kdy má muž peněz dost a dá ženě v podstatě neomezený rozpočet, je mu tedy jedno kolik utratí, to nemusí být pro ženu výhra. I když muž ženu zahrne penězi, jen aby ji měl doma, obvykle sám je natolik pracovně i společensky vytížen, že domů jezdí často jen přenocovat.

I když takové ženy mají vše, na co si pomyslí, štěstí jim to nepřináší. Je totiž otázkou času, kdy si přestanou vážit úsilí, které k nabytí toho všeho je zapotřebí a začnou se utápět jen ve své lítosti, jak moc jsou opuštěné a přitom nedoceněné.

Každý člověk potřebuje společenské ocenění a toho se těmto ženám dostává jen díky luxusním věcem a práci jejich manželů, ne kvůli tomu jaké jsou ony a co všechno ony samy dokázaly. Ne náhodou osudy takových žen nedopadají dobře. Ty, které nepropadnou alkoholu či antidepresivům, dost často podlehnou svému vzhledu a umu plastických chirurgů.

yknivoNumanzeSaNyknalC

Reklama

Výběr článků