Hlavní obsah

Ženy upřednostňují starší muže a muži naopak mladší ženy

Možná to zní jako klišé a existuje bezpočet párů, který by s tím nesouhlasil, ale většina žen dává přednost starším mužům. Švédští psychologové to prokázali v rozsáhlé studii, v níž zkoumali seznamování mužů a žen různých věkových skupin. Pánové pak podle závěrů dávají většinou přednost mladším partnerkám. A vše má biologickou podstatu.

Ženy upřednostňují starší muže a muži naopak mladší ženy

Jörgen Johnsson z Göteborské univerzity analyzoval čtyři tisíce inzerátů mužů a žen, kteří se chtěli seznámit. Záměrem studie bylo zjistit, jak důležitá je biologie v určování způsobu, jímž každé pohlaví jedná při výběru protějšku.

„Výsledky ukazují, že naše biologické dědictví stále hraje významnou roli. Podobné studie v jiných zemích a kulturách prokazují to samé. Ženy čelí větší investici, když si vybírají partnera, musejí totiž podstoupit devět měsíců těhotenství a potřebují jídlo a výživu pro dobrou reprodukci, a také zaopatření pro potomky. Starší muž s financemi a vyšším sociálním statusem je rozhodně bezpečnou volbou,“ vysvětluje Jörgen Johnsson výsledky studie.

Za vše může evoluce

A muži se naopak snaží zajistit, že jejich geny budou v nejlepší péči a nejlépe prosperovat, což zaručuje právě mladší partnerka. „Je to biologická evoluce. Nemá to žádný morální aspekt, je to metoda vlastní většině savců,“ dodal Johnsson.

Ve spolupráci s Oxfordskou univerzitou se mu pak podařilo vyvrátit mýtus, že muži kladou na vzhled partnera větší důraz než ženy. „Muži i ženy kladou stejný důraz na fyzickou krásu,“ tvrdí autoři.

yknivoNumanzeSaNyknalC
Sdílejte článek

Reklama

Související články

Výběr článků