Hlavní obsah
Urážky se snáze odpouštějí do té míry, když se zdají být malé a pochopitelné. Foto: Profimedia.cz

Ženy dokáží odpustit dříve než muži

Schopnost odpouštět je dar, ale u obou pohlaví nepřichází přirozeně. Podle nejnovějšího výzkumu totiž mužům trvá mnohem déle ve srovnání s ženami odpustit druhému. Nicméně mužský postoj se může změnit, pokud se dokáží vcítit do viníka a pochopit, že by se mohli dopustit podobného činu. V tu chvíli se rozdíl mezi pohlavími stírá a muži jsou méně pomstychtiví.

Urážky se snáze odpouštějí do té míry, když se zdají být malé a pochopitelné. Foto: Profimedia.cz
Ženy dokáží odpustit dříve než muži

Studie psycholožky Julie Juoly Exlinové z Case Western Reserve University v Ohiu sledovala na čtrnáct set mužů a žen v letech 1998 až 2005. Z analýzy vyplynulo, že pohlavní rozdíly mezi ženami a muži se objevovaly rovnoměrně po dobu celého výzkumu.

Lidé obou pohlaví odpouštějí snadněji, když jsou schopni vidět sami sebe jako schopné dopustit se stejného činu jako jejich viník. To činí útok či urážku menšími.

„Urážky se snáze odpouštějí do té míry, když se zdají být malé a pochopitelné a když vidíme sami sebe jako osoby blízké či podobné útočníkovi,“ uvedla Exlinová.

Muži se pak stali méně pomstychtivými vůči lidem, kteří je sami urazili. Když si ženy musely vzpomenout na podobnou urážku ve vtahu k urážce jiné osoby, cítily v tu chvíli vinu a měly tendenci zveličovat urážku či útok protějšku.

Studie byla publikována v odborném časopise Journal of Personality and Social Psychology.

yknivoNumanzeSaNyknalC
Sdílejte článek

Reklama

Výběr článků