Hlavní obsah

Ženy by měly žádat antikoncepci "šitou na míru"

Ženy by měly požádat svého gynekologa o výběr vhodné hormonální antikoncepce, která jim bude "šitá na míru", protože pro každou jejich životní etapu existují její nejvhodnější formy.

Ženy by měly žádat antikoncepci "šitou na míru"

"Důvodem ke změně může být to, že žena zapomíná brát pilulky, přibývá na váze, mívá bolesti hlavy, trpí silnou či nepravidelnou menstruací, mívá potíže s trávením či problémy s pletí," říká gynekoložka Eva Mazánková.

Podle Markéty Šafové z agentury Factum Invenio průzkum mezi uživatelkami antikoncepce a mezi lékaři ukázal, že ženy mění antikoncepci nejčastěji na doporučení lékaře, a to pouze v případě vážnějších vedlejších účinků té dosavadní. Dvě třetiny žen považují hormonální antikoncepci za běžnou součást životního stylu, ale zhruba polovina žen se bojí s lékařem o problémech hovořit. Stejnou antikoncepci jako na začátku bere 53 procent žen.

Gynekologové při rozhodování o značce a metodě antikoncepce nejčastěji zohledňují věk a zdraví pacientky. Téměř stejnou váhu však má i to, zda jde o kuřačku a zda pacientka má či nemá problémy s pletí.

V očích lékařů i žen vedou v oblíbenosti pilulky. Jejich spolehlivost však snižuje lidských faktor. Jen necelá třetina žen podle zahraničních průzkumů nikdy nezapomene pilulku vzít. Podle Mazánkové občas na pilulku zapomene téměř každá žena.

Antikoncepční náplasti, nitroděložní tělíska, podkožní implantáty a injekce jsou spolehlivější, ovšem i dražší. Mazánková se domnívá, že pro mladší uživatelky hormonální antikoncepce, které nejčastěji zapomínají, jsou nejvhodnější náplasti. Navíc umožňují rodičům, aby mohli snadno kontrolovat, zda se jejich dcera chrání před neplánovaným otěhotněním.

Hormonální antikoncepci bere přibližně třetina Češek ve věku od 15 do 44 let. Češky nezaostávají za evropským průměrem. V Evropě vedou Holanďanky s 55 procenty.

yknivoNumanzeSaNyknalC
Sdílejte článek

Reklama

Související články

Výběr článků