Hlavní obsah
Ženy si neumí říkat o peníze a neumí ani vyčíslit vlastní hodnotu. Foto: Profimedia.cz

Ženské finanční pošetilosti, které negativně ovlivňují naše životy

Peníze hýbou světem a ovlivňují naše životy mnohem víc, než bychom si přáli. Bez peněz už dnes v podstatě nelze vůbec nic. Přesto mnoho žen, ač vzdělaných, neumí s penězi hospodařit, ale ani sebe samotné před finanční tísní ochránit. Před rozumem ženy upřednostňují emoce, což je na jednu stranu hezké, na druhou stranu to může mít zcela zničující dopady. A tak situace, jako ručit svým dětem majetkem či vdávat se kvůli penězům, mohou stát na počátku osobního krachu.

Ženy si neumí říkat o peníze a neumí ani vyčíslit vlastní hodnotu. Foto: Profimedia.cz
Ženské finanční pošetilosti, které negativně ovlivňují naše životy

Koučka Lenka Černá ze serveru Mujkouc.cz se zaměřila na dnes velmi časté ženské pošetilosti, kterým ženy nejčastěji podléhají, a které velmi negativně ovlivňují jejich životy. Koučka přitom vychází z problémů, se kterými za ní chodí ženy samotné a hledají u ní na ně řešení.

Vdáváme se kvůli penězům

Nevím, kdo přišel na to, že dostatek financí nám zajistí kvalitní partnerský vztah. Sice já osobně ctím pravidlo, že "Když není co na pekáči, ani ta láska není", neznamená to však, že se budu spoléhat na pekáč někoho jiného. Pokud sama nejsem schopna finance vydělat, stávám se zcela závislou na druhém, a to může mít mnohdy zcela katastrofální následky.

Prvním je, že se ve vztahu porušuje partnerská rovnováha a kvůli závislosti ženy na muži často klesá její hodnota. Samozřejmě ne v době, kdy je vztah spokojený. První problémy většinou nastávají až v momentě, kdy se pohoda naruší, a daní dva musí čelit prvním partnerským problémům. Vzhledem k naší 53% rozvodovosti je to tedy poměrně často.

Dámy, nezapomeňte na to, že vlastní seberealizace je potřeba nejen kvůli financím, ale také kvůli hodnotě vás samotných. Věřím, že několik let na mateřské může být pro mnohé z nás příjemnou zkušeností, nezůstávejte na ní však celý život. Mějte vlastní bankovní účet, a i kdybyste si vydělávala na kapesné, disponujte vlastními penězi.

Motáme peníze a emoce dohromady

Emoce jsou ve většině případů ženskou výhodou, v oblasti financí jsou ale mnohdy smrtelné. Neumíme našim blízkým říci ne a tak jim půjčujeme s vědomím, že stejně nikdy peníze neuvidíme. Jsme ochotné se upisovat za naše syny a dcery, dáváme peníze našim rodičům, věříme podomním obchodníkům a kupujeme nesmyslné nádobí v televizi, protože ta paní tvrdila… Ve světě financí se však uplatní naše racionální uvažování, kde platí, že jedna a jedna jsou dvě. Moje rada v tomto případě zní:

- berte v oblasti financí blízké stejně, jako by to byli cizí lidé
- nenakupujte ihned poté, co vás někdo emočně přesvědčil, jak je produkt skvělý
- nezastavujte vlastní majetek ve prospěch rodinného příslušníka (nikdy!!!)
- nepracujte zadarmo nebo za bídnou mzdu jen proto, že to děláte pro dobro ostatních

Zůstáváme ve vztahu jen kvůli penězům

Mnoho žen se v oblasti finančního rozhodování řídí úsudkem manželů. Neumí finančně přemýšlet a kolikrát ani neumí používat kreditní kartu (ano, i takové případy existují). Pokud tedy nastane situace, že jim partnerský vztah z jakéhokoliv důvodu nevyhovuje, neumí jej opustit. Žena neví, jak nakládat s penězi, nemá bankovní konto… jak tedy začít žít samostatně? Jak zvládat emoce strachu, jak to bude, až budu žít bez finanční opory muže?

Zde mohu poradit pouze jedno - naučte se hospodařit s penězi, ať jste ve vztahu nebo ne. Naučte se postarat sama o sebe a nebudete mít poté strach, že se vyskytnete bez manžela. Věřím, že to není běh na krátkou trať, pokud si to však dnes slíbíte, můžete již zítra udělat první krok. Pamatujte, že žena, která není milována, se dříve či později utrápí. My ženy lásku (stejně jako muži) potřebujeme, tak neobětujte vlastní život jen kvůli tomu, že se neumíte o sebe z hlediska financí postarat.

Utrácíme za nicotnosti

Jedna moje klientka měla více než 60 párů bot, které byla schopna nakoupit za pár měsíců. Kompenzovala si tak nedostatek oblečení v době jejího dětství. Kdykoliv vyrazila do města, byla schopná si koupit jen tak pro radost alespoň ty boty, nemluvě o oblečení, kosmetice, bláznivých doplňcích…Netvrdím, že nemám ráda módu, avšak my ženy jsme schopné utratit za takové artikly neskutečné množství peněz.

Zkuste si na sobě otestovat, do jaké míry jste závislá na nákupech. Jeden měsíc zkuste do obchodů nechodit a nic si pro sebe nekoupit. Co dělá vaše psychika? Druhým úkolem pro vás bude sledování financí. Tedy, zkuste si sledovat v běžném měsíci, kolik jste celkem za kosmetiku a oblečení utratila. To je částka, že?

Neumíme se finančně ohodnotit

Když mám vstupní pohovor do naší firmy s mužem a zeptám se na jeho požadavky na plat, dostanu jasnou odpověď. Když se zeptám ženy, mám pocit, jako bych honila zajíce po poli a on mi pořád kličkoval, ne a ne jej dohnat. My ženy si neumíme říkat o peníze a neumíme ani vyčíslit vlastní hodnotu. To je smutné, nemyslíte?

Přitom, jaký plat v práci budete mít, záleží čistě na vás. Nebojte se říci částku, kterou si skutečně přejete. Pokud o vás zaměstnavatel bude stát, jistě s vámi bude ochoten vyjednávat. Jen se vyhněte tomu, abyste příčku nasadila moc nízko. To většinou poznáte podle toho, že na vaše finanční ohodnocení personalista rovnou kývne.

Z náboženského hlediska, které ve společnosti mělo do nedávné doby obrovskou sílu, nemáme jednoduché postavení. Jsme přece jen ty, které svedly Adama a za to musíme pykat. Mnohé z nás pykají tak, že samy sobě ubližují v oblasti peněz.

Proberte se tedy z té náboženské předurčené letargie a vezměte vaši finanční situaci pevně do vašich rukou. Můžete být samostatná, nezávislá a bohatá. Mít vlastní účet, úspory a investice. Mít skvěle placenou práci a hlavně pocit, že jste absolutně svobodná.

Pokud se chcete přiučit finanční inteligenci, doporučuji CD Aleše Kaliny "7 kroků k získání bohatství" anebo knihu od R. Kiyosakiho "Bohatý táta, chudý táta" nebo také "Bohatá žena" od jeho manželky Kim Kiyosaki.

yknivoNumanzeSaNyknalC
Sdílejte článek

Reklama

Výběr článků