Hlavní obsah
Nelly Urbánková, dívka č. 10, vítězka MissOK Foto: Petr Kameníček

Ženám se líbí muži s jemnými rysy

Většinu příslušnic slabšího pohlaví přitahují muži s ženskými rysy tváře. Jen velmi krásné ženy dávají přednost drsnému vzhledu svých partnerů. K tomuto závěru dospěli vědci z univerzity v Liverpoolu, podle nichž něžné rysy evokují stabilitu a ochotu pečovat o druhého.

Nelly Urbánková, dívka č. 10, vítězka MissOK Foto: Petr Kameníček
Ženám se líbí muži s jemnými rysy

Výzkumu se zúčastnilo několik stovek studentů i pedagogů. Hodnotili tváře upravené počítačovou technologií do několika podob a měli je seřadit podle přitažlivosti.

"Tvar tváře naznačuje, jak se bude dotyčná osoba chovat k partnerovi, i to, jaké genetické znaky předá potomkům. Mužný výraz souvisí s vysokou hladinu testosteronu, tedy se zárukou kvalitní genetické výbavy. Ženy, které tíhnou k mužně vyhlížejícím partnerům, volí genetickou kvalitu pro své budoucí děti," vysvětlil Tony Little z liverpoolské katedry biologických věd.

Muži s vysokou hladinou testosteronu jsou však častěji nevěrní než ti druzí. Partnerovy zálety jsou připraveny riskovat spíš ženy, které samy sebe považují za atraktivní.

Krása spojená s dominancí

Jiná studie liverpoolských vědců prokázala, že muži považují za krásnější takové ženy, které mají po boku dominantní partnery. Účastníci výzkumu dostali k posouzení fotografie párů a měli je seřadit podle dvou hledisek - přitažlivosti partnerek a toho, do jaké míry mají mezi partnery podle jejich názoru hlavní slovo muži.

Muži vyhodnotili jako nejhezčí dámy s typickými ženskými rysy, tedy malým nosem i bradou a velkýma očima. Tyto znaky jsou ztotožňovány s plodností.

Studie je stále otevřena. Vědci chtějí ještě zjistit, do jaké míry rysy tváře souvisí s rozpadem vztahů a se žárlivostí. Veřejnost se může k výzkumu připojit na webové stránce Alittlelab.

yknivoNumanzeSaNyknalC
Sdílejte článek

Reklama

Výběr článků