Hlavní obsah

Třicátníci při prvním sexu riskují více než teenageři

Teenageři jsou stereotypně vnímáni jako osoby milující sexuální experimenty a riskantní chování. Jenže podle britských sexuologů to není pravda. Osoby mezi šestnáctým a devatenáctým rokem života používají kondom výrazně častěji než třicátníci a čtyřicátníci. Zatímco u nich kondom pokaždé použije s novým partnerem jen 38 procent mužů a 29 procent žen, u teenagerů je to 70 procent.

Třicátníci při prvním sexu riskují více než teenageři

Výsledky rozsáhlého průzkumu jsou alarmující. Vypovídají o obrovské nezodpovědnosti dospělých, kteří ohrožují sebe i své partnery pohlavně přenosnými chorobami. Za posledních pět let přitom počet nakažených vzrostl o čtvrtinu.

Problém je podle Britů také u partnerů s velkým věkovým rozdílem. Zatímco páry s malým věkovým rozdílem použijí kondom v 61 procentech případů, u věkového rozdílu vyššího než pět let to je jen 44 procent.

Osvěta zaměřená nejen na mládež

Na místě je tak podle odborníků z Londýna změna přístupu k dospělým při sexuální osvětě. Ta se musí zaměřovat nejen na mládež, ale také na dospělé mladšího a středního věku.

Doktorka Catherine Mercerová z Centra pro výzkum pohlavních chorob a HIV při University College London výsledky komentovala slovy: „Náš objev, že užívání kondomu při prvním sexu s věkem klesá, je velmi znepokojující… Zvyšující se počet diagnostikovaných s pohlavními chorobami mezi třicátníky a čtyřicátníky naznačuje, že intervence k propagaci užívání kondomů s novým partnerem je urgentně potřeba.“

yknivoNumanzeSaNyknalC

Reklama

Související články

Výběr článků