Hlavní obsah
Horký šálek kávy vás pozitivně naladí. Foto: Dana Kysučanová, Novinky

Srdce i tělo rozehřeje horký šálek kávy

Možná to zní jako naivní představa, ale horký šálek kávy skutečně rozehřeje srdce nejen fyzicky. Podle americké studie se po jeho vypití fyzické teplo změní ve vřelejší city vůči okolí. Mezi fyzickým teplem a tím psychickým existuje silný vztah.

Horký šálek kávy vás pozitivně naladí. Foto: Dana Kysučanová, Novinky
Srdce i tělo rozehřeje horký šálek kávy

„Fyzické teplo nás může přinutit vidět jiné lidi jako vřelejší, ale také způsobit, že my sami jsme přátelštější, velkorysejší a důvěřivější,“ tvrdí profesor psychologie John Bargh z Yalské univerzity v New Havenu.

Bargh spolupracoval na řadě pokusů s kolegou Lawrencem Williamsem z University of Colorado. V prvním testu požádali dobrovolníky, aby krátce podrželi šálek horké či ledové kávy. Poté jim odborníci podali sadu informací o jiné neznámé osobě a požádali je, aby popsali osobnostní charakteristiky dotyčného jedince.

Testovaní, kteří drželi horký šálek kávy, častěji zmiňovali vlastnosti týkající se vřelosti, zatímco lidé s ledovým šálkem kávy v rukou byli kritičtější a v hodnocení chladnější.

Ve druhém pokusu dobrovolníci měli rozhodovat, zda věnují dárkový poukaz svému příteli či si prezent ponechají pro sebe. Přitom jim dávali psychologové do rukou buď pytlík s ledem, nebo ohřívací terapeutickou láhev. Ti, kteří drželi teplý předmět, častěji věnovali certifikát příteli, zatímco led měl opačný účinek.

„Tyto velmi jemné a relativně jednoduché podněty mohou mít významný vliv na lidské chování,“ tvrdí profesor Williams.

Studie obou amerických psychologů vyšla v odborném časopise Science.

yknivoNumanzeSaNyknalC
Sdílejte článek

Reklama

Výběr článků