Hlavní obsah
S každým dalším manželstvím blahodárných účinků výrazně ubývá. Foto: Profimedia.cz

Rozvod škodí zdraví, nepomůže ani další manželství

Zatímco manželství podle řady studií lidskému zdraví prospívá, rozvod vážně škodí. A jeho zhoubné účinky nemůže zcela zvrátit ani fakt, že se rozvedený znova ožení. Přitom rozvod má stejně jako vdovectví dlouhodobě negativní vliv na psychický stav.

S každým dalším manželstvím blahodárných účinků výrazně ubývá. Foto: Profimedia.cz
Rozvod škodí zdraví, nepomůže ani další manželství

Mezi rozvedenými je o dvacet procent více chronicky nemocných s chorobami srdce, diabetem či rakovinou než mezi ženatými a vdanými. Dále mají rozvedení ve srovnání s lidmi žijícími v manželství o 23 procent více potíží s pohybovým aparátem.

Podle profesorky Lindy Waitové z Chicaga má manželství na lidské zdraví skutečně blahodárný vliv. Ale jen to první. S každým dalším blahodárných účinků výrazně ubývá.

Nejhůř jsou na tom věčně svobodní

A hůře než ženatí a vdané jsou na tom i věčně svobodní, jejichž zdraví je v průměru o 13 procent více zatíženo depresemi a potížemi s pohybovým aparátem.

„Jak rozvedení, tak ovdovělí lidé mají horší zdraví, pokud se neožení či nevdají znova. Ale i ti žijící ve druhém manželství mají zdraví o něco horší než ti, kteří se nikdy nerozvedli,“ tvrdí profesorka Waitová.

yknivoNumanzeSaNyknalC
Sdílejte článek

Seznam.cz zavádí tlačítko Líbí se

Dejte redakci i ostatním čtenářům vědět, jaký obsah stojí za přečtení.

Články s nejvyšším počtem Líbí se se budou častěji zobrazovat na hlavní stránce Seznamu a přečte si je více lidí. Nikomu tak neuniknou zajímavé zprávy.

Reklama

Výběr článků