Hlavní obsah
Příliš mnoho sexu může škodit. Foto: Profimedia.cz

Příliš mnoho sexu může škodit

Podle studie zveřejněné v roce 2017 má průměrný dospělý sex 54krát ročně. To odpovídá frekvenci zhruba jednou týdně. Pokud je váš osobní průměr mnohem vyšší, možná vás napadá otázka, kolik sexu už je považováno za příliš a jaké to má důsledky?

Příliš mnoho sexu může škodit. Foto: Profimedia.cz
Příliš mnoho sexu může škodit

„Neexistuje jedna správná frekvence sexuální činnosti, pokud vás sex nebolí a vyhovuje vám jeho četnost, pak je vše v pořádku,“ říká gynekoložka Rebecca C. Brightmanová pro Health. Problém nastává ve chvíli, kdy vám vaše tělo začne vysílat varovné signály.

Jaká jsou rizika?

„Hlavním fyzickým rizikem pohlavního styku jsou nadměrné otoky pochvy a stydkých pysků,“ říká gynekoložka Sherry A. Rossová a dodává, že při velké sexuální stimulaci jsou pochva a stydké pysky zahlcené krví, což může vést k nadměrnému otoku a bolesti.

Příliš dlouhý sexuální akt může také způsobit, že dojde k vysušení pochvy, což vede k tření a následné bolesti.

„Pokud jste podcenili předehru nebo se věnujete milování příliš dlouhou dobu, může dojít k vysušení poševních stěn,“ vysvětluje Rossová a dodává, že s vaginální suchostí mají problém také ženy v menopauze, u nichž navíc může docházet k pocitu pálení uvnitř pochvy během penetrace.

„V případě, že po sexu máte zmíněné obtíže, vynechejte sexuální aktivity do doby, než se sliznice zklidní a vy se budete cítit dobře. Pokud se vám otok zdá příliš velký nebo bolavý, vyzkoušejte ledové obklady,“ radí Brightmanová.

Abyste se v budoucnu vyhnula obdobným problémům, zvažte použití nedráždivého vaginálního lubrikantu.

Trpět mohou i muži

Stejně jako ženy i muži mohou po sexu zažívat nepohodlí. „Po nadměrné sexuální aktivitě může být penis bolestivý na dotek, oteklý, nebo může docházet k potížím s močením,“ říká Rossová.

Přemíra sexu také zvyšuje riziko infekcí močového měchýře a vaginálních infekcí. Důvodem je narušení přirozené rovnováhy pH v pochvě nebo přenesení bakterií z konečníku do močového měchýře.

V každém případě platí, že je potřeba poslouchat své tělo. Pokud si sexuální chvilky se svým partnerem užíváte a nemáte žádná zdravotní omezení, pak není důvod pro to své návyky měnit. V případě, že se ale potýkáte s neobvyklým výtokem, krvácením nebo vulvální bolestí, kontaktujte svého doktora.

yknivoNumanzeSaNyknalC
Sdílejte článek

Reklama

Výběr článků