Hlavní obsah
Rozvod přátel nás donutí více přemýšlet i o našem manželství. Foto: Profimedia.cz

Při rozvodu manželů se spustí lavina odloučení i v jejich okolí

Rozvod je pro vztah nejbližších přátel velmi nakažlivou chorobou. Když se začnou rozvádět nejlepší přátelé, buďte na pozoru. I vašemu vztahu hrozí vysoké riziko rozvodu, zjistili britští experti. Podle nich je rozvod nakažlivý a šíří se jako nějaká nemoc rodinami, pracovním prostředím i skupinou přátel.

Rozvod přátel nás donutí více přemýšlet i o našem manželství. Foto: Profimedia.cz
Při rozvodu manželů se spustí lavina odloučení i v jejich okolí

V případě rozvodů platí v blízkých sociálních skupinách domino efekt. Jakmile se začne rozvádět příbuzný či kolega nebo kamarád, riziko rozvodu u jeho blízkých vzroste o 75 procent.

Podle amerických psychologů z Brown University na Rhode Islandu je to způsobeno tím, že jakmile se začne rozvádět jeden pár ze sociálně blízké skupiny, pak všichni ostatní členové začnou velmi kriticky hodnotit vlastní vztah a začnou o rozvodu nejprve uvažovat, pak ho i realizovat.

Rozvod blízkého člověka dodá odvahu jeho okolí

Navíc rozvod blízkého kamaráda dodává odvahu řešit vlastní problémy a ničí sociální stigma, že rozvod je něco negativního.

„Tyto výsledky jdou za hranice předchozích objevů. Efekt vlivu přítele na přítele se šíří z přítele na přítele přítele,“ tvrdí doktorka Rose McDermottová. Podle ní tak může rozvod blízkého kamaráda mít vliv i na lidi, kteří se s dotyčným přímo nepřátelí, ale kteří jsou přáteli jeho přátel.

Čím více navíc člověk ví o svém příteli a o kvalitě jeho manželství, tím hůře. A čím více rozvedených lidí člověk zná, tím větší riziko rozpadu má jeho vlastní vztah.

yknivoNumanzeSaNyknalC
Sdílejte článek

Reklama

Výběr článků