Hlavní obsah
Muži i ženy chtějí podle studie zhruba stejný počet sexuálních partnerů. Foto: Profimedia.cz

Pět mýtů o mužích, ženách a sexu

Ani oblast sexu není imunní vůči vzniku pověr a mýtů. A tak už nás nepřekvapí například tvrzení, že muži myslí na sex více než ženy a chtějí vyzkoušet více sexuálních partnerek než ženy partnerů. Je to ale vážně pravda?

Muži i ženy chtějí podle studie zhruba stejný počet sexuálních partnerů. Foto: Profimedia.cz
Pět mýtů o mužích, ženách a sexu

Australský magazín Cleo uveřejnil závěry studie amerických psychologů, kteří zkoumali tato dvě a ještě další tři běžná rčení z oblasti sexu. Všech pět jasných "faktů" proměnili vědci v mýtus.

Mýtus číslo 1: Mužům jde o vzhled, ženám o postavení

Evoluční logika nás nutí věřit, že muži hledají po fyzické stránce fenomenální partnerky, aby si zajistili fyzicky fenomenální potomky. Ženy zase chtějí muže, který je i s potomky zabezpečí. Jenže studie z roku 2008 zveřejněná v časopise Sociální psychologie, při níž nezadaní dobrovolníci absolvovali rychlorande (speed dating), zjistila, že tyto ideály tváří v tvář potenciálnímu partnerovi/ partnerce nefungují.

Mýtus číslo 2: Muži chtějí více sexuálních partnerek než ženy partnerů

Půzkumy mají různorodé výsledky, neboť muži jsou tlačeni k tomu, aby nafukovali skutečný počet svých partnerek, vysvětluje psycholožka Terri Conleyová z University of Michigan. Podle ní nakonec ale muži i ženy chtějí zhruba stejný počet sexuálních partnerů. Vyplývá to z údajů, které odhalil výzkum v roce 2003 - dobrovolníci, kteří si mysleli, že jsou připojeni na detektor lži, uváděli čísla podobná jako ženy.

Mýtus číslo 3: Muži myslí na sex více než ženy

Studie z roku 2011 prokázala, že muži technicky vzato myslí na sex častěji než ženy, nicméně častěji také myslí i na další primární potřeby, jako je jídlo a spánek.

Takže i když myslí na sex častěji, ještě to neznamená, že to má pro ně větší význam než pro něžnější pohlaví.

Mýtus číslo 4: Ženský orgasmus je vzácnější než mužský

Obecně je pravdou, že ženy dosahují orgasmu méně často než muži. Rozdíl se ale silně zmenšuje ve vztazích. Podle studie publikované v knize z roku 2009 Families as They Really Are (Rodiny, jaké opravdu jsou) dosahuje ve formálním vztahu 79 procent žen vyvrcholení stejně často jako partner. V neformálním vztahu nebo při sexu na jednu noc dosahuje orgasmu stejně často jako muž jen třetina žen.

Mýtus číslo 5: Muži jsou méně vybíraví než ženy

Obecné přesvědčení tvrdí, že muži jsou méně nároční na toho, koho si "vezmou do postele", zatímco ženy jsou mnohem vybíravější. Nicméně výzkum z roku 2009 zveřejněný v časopise Psychological Science prokázal, že vybíravost s pohlavím nesouvisí.

Vše záleží na tom, kdo uhání koho. Studie dokázala, že lidé mají tendenci být vybíravějšími, jsou-li osloveni potenciálním partnerem. Když ovšem sami navazují kontakt, tolik nároční nejsou. Mýtus pak čerpá z klasické situace, kdy častěji první oslovuje muž, což je pro něj psychicky náročné. Ženy pak mají více příležitostí dát najevo svou vybíravost.

yknivoNumanzeSaNyknalC
Sdílejte článek

Seznam.cz zavádí tlačítko Líbí se

Dejte redakci i ostatním čtenářům vědět, jaký obsah stojí za přečtení.

Články s nejvyšším počtem Líbí se se budou častěji zobrazovat na hlavní stránce Seznamu a přečte si je více lidí. Nikomu tak neuniknou zajímavé zprávy.

Reklama

Výběr článků