Hlavní obsah

Dobrovolníci v charitativních projektech, hasiči či dárci krve - ti všichni by neměli mít větší problém s hledáním partnerky. Nesobecké chování a ochota nezištně pomoci druhým totiž podle vědců působí na ženy jako magnet.

Ochota pomoci druhým působí na ženy jako magnet

Tým biologů a psychologů z Nottinghamu zjistil, že ženy kladou na altruismus u pánů důraz větší než na jiné vlastnosti.

Doktor Tim Phillips se svými kolegy přitom studoval tisíc dospělých mužů a žen. „Evoluční teorie předpovídá soutěživost mezi jedinci a v přírodě můžeme vidět mnoho případů, kdy jedinci tratí sami na sobě, když pomáhají ostatním. Zvláště u lidí vidíme jedince připravené vystavit se docela velkému riziku při pomoci jedincům, které neznají a nečekají od nich žádné zřejmé výhody,“ uvedl doktor Phillips.

Ze tří studií pak vyplynulo, že ženy si právě altruistického chování u mužů cení nejvíce. Darování krve, dobrovolná pomoc nemohoucím, to vše jsou vlastnosti, které ženy u mužů považují za velmi přitažlivé.

Altruisté jsou lepší otcové

„Rozvoj lidského mozku značně zvyšuje cenu výchovy dětí, takže by mohlo pro naše předky být velmi důležité vybrat si partnery ochotné a schopné být dobrými a dlouhodobými partnery.

Projevování altruismu by mohlo poskytnout dobrá vodítka k těmto vlastnostem, a geny související s altruismem by mohly být nakonec preferovány. Pohlavní výběr by se mohl stát významným faktorem majícím vliv na to, co lidské bytosti činí lidskými,“ dodal doktor Phillips z University of Nottingham.

Studie jeho týmu byla publikována v britském odborném časopise Psychology.

yknivoNumanzeSaNyknalC
Sdílejte článek

Seznam.cz zavádí tlačítko Líbí se

Dejte redakci i ostatním čtenářům vědět, jaký obsah stojí za přečtení.

Články s nejvyšším počtem Líbí se se budou častěji zobrazovat na hlavní stránce Seznamu a přečte si je více lidí. Nikomu tak neuniknou zajímavé zprávy.

Reklama

Výběr článků