Hlavní obsah

Mladí pejsci si při námluvách počínají stejně lstivě jako muži. Při hrách s fenkami předstírají, že jsou slabší a nechávají samičky vyhrát. Toto simulování slabosti se jim kupodivu vyplácí. Sice ztratí něco ze své prestiže, u ošizených vítězek však získají oblibu a mají větší šanci se s nimi v dospělosti pářit.

Muži i psi dobývají své partnerky stejně

Stejně jako u psů, bylo také u mužů popsáno, že při hře s opačným pohlavím, nechávají většinou ženy vyhrát a schválně sabotují své výkony, a to zvláště tehdy, když chtějí zapůsobit a svou protivnici si získat.

Pejsci i muži takto sice riskují dočasnou ztrátu své fyzické prestiže, ale krátkodobý handicap se jim vyplatí z dlouhodobého hlediska – později mají větší šanci vyhrát ve hře námluv a páření.

Zjistili jsme, že při sebehandicapování se většinou vyskytují při hře také úklony,“ tvrdí etoložka Camille Wardová z University of Michigan.

"Pravděpodobně samci využívají sebehandicapování při hře se samicemi, aby se o nich více dozvěděli a vytvořili si s nimi bližší vztahy – vztahy, které mohou později pomoci zajistit budoucí příležitosti k páření,“ tvrdí autoři studie.

Ve skupině štěňat a mladých psů si samci také raději hrají s fenami než s příslušníky stejného pohlaví, přestože je to boj fyzicky nerovný.

yknivoNumanzeSaNyknalC
Sdílejte článek

Seznam.cz zavádí tlačítko Líbí se

Dejte redakci i ostatním čtenářům vědět, jaký obsah stojí za přečtení.

Články s nejvyšším počtem Líbí se se budou častěji zobrazovat na hlavní stránce Seznamu a přečte si je více lidí. Nikomu tak neuniknou zajímavé zprávy.

Reklama

Výběr článků