Hlavní obsah
Přehrada na řece Ostravici. Foto: Josef Zajíc

Nikotin sám o sobě nezpůsobuje rakovinu. Tu způsobuje kouř z hoření cigarety. Novinářům to řekla v pondělí doktorka Eva Králíková z poradny pro odvykání kouření při I. Lékařské fakultě UK.

Přehrada na řece Ostravici. Foto: Josef Zajíc
Látky z kouření způsobují rakovinu, nikotin ne

"Tabákový kouř obsahuje čtyři až pět tisíc látek včetně 63 prokázaných kancerogenů a asi 40 dalších látek, které jsou z vyvolávání rakoviny podezřelé," řekla Králíková.

Reagovala tak na informace v tisku, které zveřejnily zprávu o tom, že nikotinové náplastě, které si dávají kuřáci pro to, aby odvykli kouření, mohou způsobit rakovinu. Zprávy se přitom odvolaly na lednové číslo jednoho renomovaného amerického časopisu.

"Kouření představuje pro lidské zdraví obrovské riziko, v ČR je příčinou pětiny úmrtí a zkracuje život zhruba o 10 let," uvedla Králíková. Dodala, že v tomto století cigarety na světě zabíjí přibližně jednu miliardu lidí.

Podle docentky Marie Balíkové z Národní referenční laboratoře pro toxikologii "rakovinu u kuřáků způsobují desítky jiných látek než nikotin, desítky skutečných rakovinových zdrojů," uvedla Balíková.

Cigarety jsou biologické zbraně

Obě lékařky se shodly v tom, že cigarety jsou v podstatě biologické zbraně, kterých se každoročně vyšle mezi lidi více než pět trilionů a způsobují mezi lidmi kuřáckou pandemii, tedy infekci obrovského rozsahu.

Podle nich v ČR už nejsou výjimkou šestiletí kuřáci a 90 procent všech kuřáků začíná kouřit před osmnáctým rokem věku.

V roce 1999 podle hrubého odhadu se na léčení kuřáků a na léčbu nemocí, které vyvolávají, v ČR vydalo zhruba 23 miliard korun. "Šlo o hospitalizaci nemocných na nemoce, které cigaretový kouř způsobuje a zde nejde jen o rakovinu, ale i o nemoce srdce a cév," řekla Králíková. Dodala, že lidskému organismu se vyplatí v každém věku přestat s kouřením.

yknivoNumanzeSaNyknalC
Sdílejte článek

Seznam.cz zavádí tlačítko Líbí se

Dejte redakci i ostatním čtenářům vědět, jaký obsah stojí za přečtení.

Články s nejvyšším počtem Líbí se se budou častěji zobrazovat na hlavní stránce Seznamu a přečte si je více lidí. Nikomu tak neuniknou zajímavé zprávy.

Reklama

Výběr článků