Hlavní obsah

Kondomy jsou nejlepší prevencí proti celé řadě pohlavních chorob

Virus herpes simplex 2 způsobuje genitální herpes, chronickou a vleklou infekci. Podle odborníků přitom může před nákazou tímto virem chránit poměrně úspěšně kondom. Pokud ho člověk používá pokaždé při kontaktu s pohlavními orgány. Kondom je přitom velmi úspěšný při ochraně před šířením viru HIV, chlamydií a kapavky.

Kondomy jsou nejlepší prevencí proti celé řadě pohlavních chorob

„Pravidelní a důslední uživatelé kondomů, kteří používají prezervativ vždy, jsou ohroženi nákazou virem HSV-2 o 30 procent méně,“ tvrdí doktorka Emily T. Martinová ze Seattlu.

Riziko nákazy virem HSV-2 se zvyšuje výrazně s narůstajícím počtem nechráněných pohlavních styků. Efektivnost ochrany mezi muži a ženami se nijak neliší.

Největší nebezpečí hrozí novorozencům

U žen nakažených HSV-2 se virové léze mohou objevovat na děložním čípku, v pochvě, na hrázi, na stehnech a hýždích. U mužů se objevuje na žaludu a předkožce, případně kolem análního otvoru a v konečníku, pokud provozují pasivní anální sex. Někdy mohou být při orálním sexu postižena i ústa.

Nebezpečí představuje HSV-2 pro novorozence, jejichž matky jsou postiženy aktivní genitální infekcí. Jejich novorození potomci jsou vysoce ohroženi diseminovanou viscerální infekcí, encefalitidou a smrtí.

Člověk se HSV-2 nakazí při sexu a to orální, genitální i anální cestou, novorozenci při porodu průchodem infikovanými pohlavními cestami.

yknivoNumanzeSaNyknalC
Sdílejte článek

Seznam.cz zavádí tlačítko Líbí se

Dejte redakci i ostatním čtenářům vědět, jaký obsah stojí za přečtení.

Články s nejvyšším počtem Líbí se se budou častěji zobrazovat na hlavní stránce Seznamu a přečte si je více lidí. Nikomu tak neuniknou zajímavé zprávy.

Reklama

Výběr článků