Hlavní obsah

K premenstruačním syndromům patří i psychické problémy

Téměř každá žena v reprodukčním věku má vlastní zkušenosti minimálně s jedním příznakem premenstruačního syndromu. Odhalení příčiny a stanovení správné diagnózy paradoxně záleží na její informovanosti a na jejích schopnostech popsat obtíže. Ke zlepšení situace mohou hodně pomoci dostatečné informace, důvěra v lékaře a odvaha se mu svěřit.

K premenstruačním syndromům patří i psychické problémy

"Poruchy menstruačního cyklu trápí téměř každou ženu. V České republice je jich přibližně 2,5 miliónu. Potíže se objevují s první menstruací, to je okolo 12. roku věku, a ustupují s menopauzou, asi v padesáti letech. Potíží může být řada, ať již to jsou poruchy rytmu, intenzity a délky krvácení, přídatná krvácení a v neposlední řadě premenstruační syndrom," vysvětlila MUDr. Dagmar Makalová, gynekoložka z Prahy.

Psychické problémy

Premenstruační syndrom (PMS) je závislý na hormonálním cyklu. Doprovázejí ho obtíže fyzické, jako jsou například napětí prsů, otoky končetin, pocity nadýmání břicha, bolesti hlavy a zhoršení pleti. K tomu můžeme klidně připočítat i problémy psychické. Mezi ně patří pocity deprese, úzkosti, změny nálad, podrážděnost, pokles zájmu o každodenní činnost, zhoršení koncentrace, únava a poruchy spánku.

Aby toho nebylo málo, často se přidávají i změny chuti k jídlu. Žena se neovládá a sní vše, na co přijde. Některé dokážou klidně sníst obsah celé lednice. Ať již jsou potíže méně, nebo více závažné, vyskytují se pouze 6 až 8 dní před začátkem menstruace. S jejím nástupem mizí.

Někdy dieta nestačí

Mezi doporučované postupy patří omezení stresu, dietní opatření (omezení soli, cukru, kávy), změna životních návyků (pohyb, změna jídelníčku - hlavně množství a složení stravy) a také léky.

Lékař může ke zmírnění PMS předepsat:
Vitamín B6, který prospívá nervové soustavě
Léky na odvodnění (diuretika), protože hormon estrogen zadržuje vodu v těle. Léčba diuretiky ale nepatří díky nežádoucím účinkům k běžné terapii
Fytoestrogeny - potravní doplňky, které sice neléčí příčinu, ale pomáhají snížit škodlivý vliv estrogenů a jsou volně prodejné
Hormonální antikoncepci

"Při léčbě hormonální se volí jednofázový přípravek se stálou hladinou hormonů, složení jednoho v něm obsaženého hormonu je podobné progesteronu. U těžších případů se vyloučí změny vyvolané týdenní pauzou v jejich užívání tím, že se preparát užívá stále. To znamená, že pacientka ho bere např. 3 až 6 měsíců bez sedmidenní pauzy," řekla Makalová.

"Klinické zkušenosti i výsledky studie z roku 2004 dokládají, že při léčbě těchto poruch nejvíce pomáhá moderní hormonální antikoncepční přípravek, který obsahuje drospirenon. Napodobuje totiž účinek přirozeného progesteronu v organismu," dodala Makalová.

Není nutné každý měsíc trpět a překonávat potíže spojené s PMS, když existuje účinná pomoc. Je třeba být aktivní, nenechat se odradit třeba tím, že ošetřující lékař o této možnosti ještě neslyšel. Důležité je také umět co nejvýstižněji popsat svoje potíže. Většinou se dá najít účinná a vhodná léčba bez vedlejších nežádoucích účinků. Pokud má žena velké obtíže, pomůže většina jednofázových antikoncepčních preparátů, ale preparát s drospirenonem je v tomto směru nejlepší. Příznivé účinky se obvykle objevují již za jeden až dva cykly.

Hlasujte v anketě pod článkem:
Trpíte premenstruačním syndromem?
Anketa
Trpíte premenstruačním syndromem?
Ano
94 %
Ne
6 %
Celkem hlasovalo 1312 čtenářů.

Co má udělat gynekolog:

- vyptat se na anamnézu (předchorobí) pacientky,

- rozlišit, zda pacientka netrpí nějakým psychiatrickým onemocněním, nebo je zhoršení pouze ve druhé polovině cyklu (před menstruací),

- vybrat nejúčinnější a nejvhodnější léčbu bez vedlejších účinků,

- vědět, že pokud po šesti měsících od zahájení léčby nenastane výrazné zlepšení, pak se může jednat i o některé další onemocnění.

yknivoNumanzeSaNyknalC
Sdílejte článek

Reklama

Výběr článků