Hlavní obsah
Popustit uzdu negativním emocím je zdravé. Foto: Profimedia.cz

Hněv a vztek pomáhají životnímu štěstí i kariéře

Pokud chcete šplhat ve své profesi nahoru a přitom dosáhnout opravdového štěstí, vztekejte se. Podle odborníků z Harvardské univerzity jsou totiž hněv a úzkost vrozenými emocemi, které je třeba ventilovat, nikoli potlačovat. Kdo se umí vztekat, přičemž ale nevybíjí zlost na své okolí, ten je v životě šťastnější a úspěšnější než člověk, který negativní emoce potlačuje.

Popustit uzdu negativním emocím je zdravé. Foto: Profimedia.cz
Hněv a vztek pomáhají životnímu štěstí i kariéře

„Lidé si myslí, že je hněv příšerně nebezpečnou emocí a jsou podporováni v tom, aby praktikovali pozitivní myšlení, ale my jsme zjistili, že takový přístup je sebezničující a zcela poškozuje odmítnutí nepříjemné reality,“ tvrdí profesor psychiatrie George Vaillant z Harvardské univerzity.

Negativní emoce jako strach a hněv jsou podle něj vrozené a mají esenciální význam pro život. Negativní emoce jsou často nezbytně důležité pro přežití, protože zužují a zaměřují pozornost, takže „se můžeme soustředit na jednotlivé stromy a ne celý les.“

Vaillant ale varuje, aby si lidé nevykládali jeho závěry tak, že mohou svůj hněv a vztek nekontrolovaně ventilovat na své okolí, protože to má silně destruktivní účinky. Ale pozitivní způsob uvolňování vzteku se musí každý naučit a pak hraje velmi důležitou roli v životě člověka. Internalizace neboli dušení negativních emocí v sobě může způsobovat deprese, zdravotní potíže a komunikační problémy.

yknivoNumanzeSaNyknalC
Sdílejte článek

Seznam.cz zavádí tlačítko Líbí se

Dejte redakci i ostatním čtenářům vědět, jaký obsah stojí za přečtení.

Články s nejvyšším počtem Líbí se se budou častěji zobrazovat na hlavní stránce Seznamu a přečte si je více lidí. Nikomu tak neuniknou zajímavé zprávy.

Reklama

Výběr článků