Hlavní obsah

Geny ovlivňují optimistické nebo pesimistické ladění člověka

Náš optimistický či pesimistický pohled na svět není ovlivněn tím, kterou nohou ráno vstaneme, či jestli si nasadíme růžové brýle. Podle psychologů z britského Essexu jsme ovlivněni geneticky a rodíme se s tím, zda uvidíme v letním deštíku odporné počasí nebo blahodárné osvěžení. Za vše může prý gen ovlivňující transport serotoninu v lidském mozku.

Geny ovlivňují optimistické nebo pesimistické ladění člověka

A právě hormon serotonin hraje klíčovou roli v pocitech duševní pohody. Pokud je totiž serotoninu v mozku nedostatek nebo se špatně váže na receptory, vznikají deprese či úzkost. Ale množství serotoninu vede také k tomu, zda vidíme svět optimisticky či pesimisticky. Nedostatek této látky totiž vede člověka k chmurnému stylu pohledu na svět.

„Lidé s jednou formou genu pro transport serotoninu měli tendenci dívat se na svět z jeho jasnější strany a výběrově se vyhýbat negativním materiálům,“ uvedla profesorka Elaine Foxová.

Podle expertů z Essexu lidé s dlouhou verzí genů jsou takzvaná sluníčka pohlížející na svět s pozitivním přístupem. Naopak lidé s krátkou verzí genu mají přesně opačný typ přístupu k okolí.

Studie britských expertů byla publikována v odborném časopise Proceedings of the Royal Society B.

yknivoNumanzeSaNyknalC
Sdílejte článek

Reklama

Výběr článků