Hlavní obsah

Extrémní libido v mládí zvyšuje riziko rakoviny prostaty

Řada studií z posledních let ve svých závěrech uvádí, že vyšší frekvence masturbace v mládí může pány ochránit před rakovinou prostaty po padesátce. Studie odborníků z Nottinghamu ve Velké Británii ale teď přináší výsledky, podle nichž muži souložící a masturbující v mládí velmi frekventovaně, onemocní rakovinou prostaty častěji. Na vině však není samotná masturbace a soulož, nýbrž vysoká hladina mužských pohlavních hormonů a extrémní množství sexuální energie.

Extrémní libido v mládí zvyšuje riziko rakoviny prostaty

Studie doktorky Polyxeni Dimitropoulosové sledovala čtyři stovky mužů s rakovinou prostaty a stejné množství pánů, kterým se tato choroba vyhnula. U mužů mezi dvaceti a třiceti roky věku byla pohlavní aktivita dvanáctkrát měsíčně či častěji přítomna u 48 procent jedinců. Po čtyřicítce klesla na 28 procent jedinců a po padesátce dokonce na 13 procent.

Nebezpečné hormony

Muži, kteří byli sexuálně nejvýkonnější a uváděli v mládí největší nutkání souložit či masturbovat, onemocněli rakovinou prostaty častěji než jedinci s nižším libidem. Vysokou frekvencí se přitom rozumělo ejakulace více než sedmkrát týdně. Podle Dimitropoulosové byla na vině vysoká hladina sexuální energie způsobená vysokou hladinou pohlavních hormonů.

Po padesátce se ale situace obrací a naopak muži masturbující a souložící frekventovaně jsou rakovinou prostaty ohroženi méně.

Podle Dimitropoulosové není problémem masturbace či příliš častá soulož, ale vysoká hladina androgenů, které mohou neblaze ovlivňovat tkáň prostaty citlivou vůči působení těchto hormonů.

Výsledky jiné studie informují o opaku

Studie Australanů z roku 2006 ale hovoří o opaku. Podle profesora Anthonyho Smithe z La Trobe University v Melbourne je masturbace u mladých mužů velmi zdravá a chrání prostatu před vznikem rakoviny v pozdějších letech. Aby se však účinek ochrany dostavil, musí každý muž ve svých dvaceti letech ejakulovat minimálně pětkrát týdně. Ipsace neboli sebeukájení je přitom zdravější než pohlavní styk.

Pokud muži dodrží předepsanou frekvenci, sníží se u nich riziko rakoviny prostaty ve věku kolem padesáti let až na třetinu.

Proč je však masturbace zdravější než pohlavní styk?

Podle odborníků mladíci mnohdy střídají spousty sexuálních partnerek a sbírají do svého těla řadu infekcí. Ty ke vzniku rakoviny prostaty přispívají velkou měrou.

Tým doktora Grahama Gilese z Melbourne provedl výzkum na tisícovce mužů. Jeho výsledky hovoří jasně. Čím častěji muži mezi dvaceti a padesáti roky masturbují, tím menší je riziko rozvoje rakoviny předstojné žlázy. Nejvýraznější účinek má onanie především u mužů ve věku mezi dvaceti a třiceti roky.

„Čím častěji proplachujete své trubice, tím méně se poflakují, a buňky jejich výstelky jsou méně poškozené,“ zdůraznil Giles.

yknivoNumanzeSaNyknalC
Sdílejte článek

Reklama

Související články

Výběr článků