Hlavní obsah

Ženám tikají biologické hodiny nejhlasitěji po třicítce, kdy je nejvyšší čas počít dítě. Pak už plodnost prudce klesá a přibývají komplikace. Australští odborníci tvrdí, že takové hodiny tlučou i pánům. A to kolem čtyřicítky.

Biologické hodiny tikají i mužům

Muži, kteří začnou s plánováním a zakládáním rodiny až po tomto věku, mají menší šance, že se dočkají životaschopného potomstva. Jejich sperma je už totiž výrazně méně kvalitní a jejich partnerkám hrozí častěji potrat.

„Pokles plodnosti po pětatřiceti letech věku byl tradičně vnímán jako realita života žen, ale naše studie dokazuje, že to platí také u mužů,“ tvrdí doktor Mark Bowman, ředitel kliniky asistované reprodukce ze Sydney, jenž se několik posledních let zabývá plodností mužů.

Z jeho studie pak vyplývá, že DNA spermií u pánů po pětatřiceti je poškozená ve větším procentu spermií.

„To znamená, že i když muž vyprodukuje v průměru 40 miliónů spermií na jeden ejakulát, mnoho z těchto spermií nebude schopno oplodnit normálně vajíčko. Muž tak bude mít nižší potenciál plodnosti a s menší pravděpodobností oplodní partnerku,“ dodal Bowman.

yknivoNumanzeSaNyknalC
Sdílejte článek

Seznam.cz zavádí tlačítko Líbí se

Dejte redakci i ostatním čtenářům vědět, jaký obsah stojí za přečtení.

Články s nejvyšším počtem Líbí se se budou častěji zobrazovat na hlavní stránce Seznamu a přečte si je více lidí. Nikomu tak neuniknou zajímavé zprávy.

Reklama

Související články

Výběr článků