Hlavní obsah
Pohotovostní pilulka zabrání těhotenství ještě před jeho vznikem. Foto: Profimedia.cz

Přes 25 000 českých žen podstoupilo loni interrupci. Nechránily se, nebo jejich antikoncepce selhala. Odborníci varují, že potrat je spojen pro ženu se stresem a podporují metody, které zabrání samotnému vzniku těhotenství. Jednou z nich je pohotovostní antikoncepce.

Pohotovostní pilulka zabrání těhotenství ještě před jeho vznikem. Foto: Profimedia.cz
Antikoncepce, která nikomu neublíží

Polovina Češek užívá hormonální antikoncepci, někdy ale na pilulku zapomenou. Otěhotnění hrozí i těm, které zvolily méně účinnou metodu, jako kondom, výpočet plodných dní či přerušovaná soulož.

"Antikoncepce, která umožní ženě, aby byla v klidu a nemusela řešit, zda ubližuje už živé bytosti, je přínosem pro psychiku ženy a její další život, a to i sexuální," řekla psycholožka Zdeňka Sládečková. Žena je podle ní stvořena k mateřství, základní impulz má v sobě, i když o něm a jeho síle možná neví. Někdy se projeví až v situaci nechtěného těhotenství.

Když selžou jiné metody

Stres z rozhodování, zda dítě donosit, nebo se ho zbavit, se podle psycholožky může projevit i za mnoho desítek let. V poradně jí prý pláčou padesátileté ženy, že "nechaly zabít své dítě". Trpí pocity sebelítosti a sníženou sebeúctou. Potrat může změnit i jejich přístup k sexu a partnerovi, kterému vyčítají, že jim v potratu nezabránil.

Gynekolog Jiří Dvořák uvedl, že i když antikoncepci užívá pravidelně polovina Češek, má pohotovostní antikoncepce v jejich životě také místo.

"Selže jiná metoda, pacientka zapomene tabletku, protrhne se kondom, žena se sblíží s náhodným partnerem nebo je znásilněna," shrnul výčet rizik lékař.

Pohotovostní pilulka neublíží ženě ani plodu

Pilulka působí ve třech úrovních podle toho, ve které fázi cyklu ji žena vezme - zabrání uvolnění vajíčka z ovarií, znemožní spermiím uvolněné vajíčko oplodnit nebo zabrání oplodněnému vajíčku uhnízdit se v děloze. Ověřením účinku je menstruace. Pilulka naruší cyklus, může se brát nejvýše dvakrát do měsíce. Je vhodná i pro kojící ženy.

"V každém případě pilulka překazí těhotenství dříve, než vůbec vznikne. Pokud je žena těhotná, je neúčinná a neublíží ženě ani plodu. V žádném případě tedy nevyvolá potrat," zdůraznil Dvořák. Pohotovostní pilulka se liší účinkem od takzvané potratové pilulky, která se ve světě osvědčila jako jednodušší způsob provedení potratu.

Pohotovostní pilulka se užívá do 72 hodin po nechráněném styku, znemožní početí v 84 procentech případů. Lze ji koupit v lékárně jen na lékařský předpis, který může vystavit každý lékař, tedy ne jen gynekolog. Žena může v případě "nehody" přijít například na pohotovost v nemocnici. Ve Francii rozdávají tyto pilulky dívkám zdarma školní zdravotnice.

Přehled hormonální antikoncepce v Česku
Metoda
AplikaceNávrat plodnostiTip
antikoncepční kroužek (estrogen, gestagen)zavede se vždy na tři týdny do pochvy, následuje
týden krvácení jednou měsíčně
v následujícím měsíci žena si sama zavádí a vyjímá
kombinovaná pilulka (estrogen, gestagen)21 dní pilulky, sedm dní bez, týden krvácení, užívá se denně - maximální doba opomenutí 12 hodin v následujícím měsíci po vysazenílze nastavit upozornění na mobilním telefonu
pilulka bez estrogenu (jen gestagen)bez přerušení denně 28 dní - maximální doba opomenutí 12 hodinv následujícím měsíci po vysazení vhodná i pro kojící ženy
antikoncepční tyčinka (gestagen)
tyčinka velikosti zápalky se zavede pomocí aplikátoru pod kůži na ruce jednou za tři roky
v následujícím měsíci po vyjmutívhodná i pro kojící, aplikuje pouze gynekolog
antikoncepční náplast (estrogen, gestagen)
lepí se jednou týdně tři týdny za sebou, čtvrtý týden bez náplasti - krvácení v následujícím měsíci po vysazenížena si lepí na paži, břicho či hýždě
antikoncepční nitroděložní tělísko (gestagen)
systém ve tvaru písmene T se zavádí pomocí zavaděče do dělohy jednou za pět let
v následujícím měsíci po vyjmutí vhodná pro kojící, méně vhodné pro ženy, které ještě nerodily, aplikuje pouze gynekolog
antikoncepční injekce (gestagen)vpichuje se do hýžďového svalu jednou za tři měsíce
4 až 31 měsíců po vysazení vhodná i pro kojící, aplikuje pouze gynekolog
yknivoNumanzeSaNyknalC

Reklama

Výběr článků