Hlavní obsah
Nové malby na skle jsou k vidění na průčelí Jurkovičovy vily. Foto: PRÁVO - Jan Trojan

"Antikoncepce není o zdraví, ale o kvalitě sexuálního života. A platit ji z nemocenského pojištění je jako platit erotické prádlo." Tento víc než šest let starý výrok někdejšího náměstka ministra zdravotnictví jsem objevil ve starých novinových výstřižcích.

Nové malby na skle jsou k vidění na průčelí Jurkovičovy vily. Foto: PRÁVO - Jan Trojan
Antikoncepce je i o zdraví

Nebývá mým zvykem vyjadřovat se neuctivě o náměstkovi ministra. Nicméně dotyčný zdravotnický papaláš by nepochybně zasloužil přirovnání k nějakému druhu řádu sudokopytníků, podřádu přežvýkavců. A protože jsme ho platili ze svých daní, chtěl jsem ho požádat, aby tyto peníze laskavě vrátil.

Nejen proto, že nehájil naše zájmy, ale nerespektoval ani stanoviska Světové zdravotnické organizace. Ta jsou jasná: je-li něco o kvalitě sexuálního života, je to samozřejmě také o zdraví. Sexuální a reprodukční zdraví je dokonce jednou z nejdůležitějších složek kýženého stavu duševního a tělesného blaha, nebo chcete-li pocitu životní pohody. Snad by si to měli napsat na ministerstvu u vchodu místo poučení, že průkazy je nutno předkládat bez vyzvání.

Ale možná, že by stačilo, kdyby se pan náměstek hlouběji zamyslel nad výzkumy antikoncepce. Například o vlivu antikoncepční tablety na zdraví žen. Tato pilulka je snad nejvíce probádaným prostředkem, protože ji každodenně na světě polkne 100 miliónů žen. A výzkumy se shodují na tom, že kromě antikoncepčního účinku snižuje její užívání výskyt rakoviny dělohy a vaječníku, záněty vnitřních rodidel, benigní nádory prsu a bolesti při menstruaci. Zlepšuje také kvalitu pleti (mizí vyrážky nebo akné) a snižuje menstruační ztrátu krve až o 30 %. Pokud toto všechno není o zdraví, tak už nevím, o čem to je.

Zdravotní pojišťovny řady zemí velice dobře pochopily výhody hormonální antikoncepce. Mnohé z nich na ni z nemocenského pojištění přispívají. Pokud neposkytují úhradu celou.

V některých zemích dokonce určitým skupinám uživatelek hormonální antikoncepce snižují částku, kterou musí odvádět na nemocenské pojištění. Protože se to pojišťovnám vyplatí. V řadě severoevropských zemí vážou úhradu na věk: mladé dívky do dvaceti let mají antikoncepci zdarma.

Je tedy zjevné, že přirovnání úhrady hormonální antikoncepce k sponzorování nákupu erotického prádla nepředstavuje jen pokleslý bonmot, ale i zjevnou hloupost. Pokud se takového výroku dopustí lékař, pak tedy všechna čest stranou. Ženám nezbývá než doufat, že po létech hubených přijdou ta tučnější. Že naše pojišťovny pochopí to, co jinde vědí.

yknivoNumanzeSaNyknalC
Sdílejte článek

Seznam.cz zavádí tlačítko Líbí se

Dejte redakci i ostatním čtenářům vědět, jaký obsah stojí za přečtení.

Články s nejvyšším počtem Líbí se se budou častěji zobrazovat na hlavní stránce Seznamu a přečte si je více lidí. Nikomu tak neuniknou zajímavé zprávy.

Reklama

Výběr článků