Tým neuropsychologů z New Yorku v čele s Arthurem Aronem zjistil, že mozek dvou partnerů žijících v páru jednadvacet let vykazuje stejnou aktivitu jako mozek čerstvě zamilované dvojice.

Všechny sledované páry však patřily do skupiny lidí, kteří i po desítkách let soužití hovořili o tom, že jsou do svého protějšku stále bláznivě zamilovaní. Skenování magnetickou rezonancí to potvrdilo. A zároveň vyvrátilo mnoha vědci přijímanou teorii, že zamilovanost nemůže trvat déle než několik měsíců.

Závěry studie byly publikovány na setkání společnosti Society for Neuroscience ve Washingtonu.

Láska i po dvaceti letech

„Jsme si jisti, že to tak skutečně je. To nám prostě ukázalo skenování mozku. Lidé tohle prostě falšovat nemohou. Spousta výzkumů stále říká, že romantická láska končí po dvanácti či patnácti měsících. Naše studie naznačuje, že to nemusí platit,“ uvedli autoři profesor Arthur Aron ze State University of New York-Stony Brook a docent Richmond Thompson z Bowdoin College.

„Když se zeptáte lidí na celém světě, jestli romantická láska může trvat, začnou koulet očima a řeknou, že pravděpodobně ne, a mnoho učebnic tvrdí to samé. My jsme dokázali, že se mýlí,“ tvrdí antropoložka Helen Fisherová z Rutgers University, která na výzkumu spolupracovala.

Páry zamilované stále i po dvaceti letech vnímaly svého partnera jako nejdůležitější věc svého života, neustále požadovaly blízký vztah s ním a napojení na něj a udržování sexuálně živého vztahu.