Hlavní obsah
Kdoulování ve Vernerově mlýně. Foto: Aleš Pelikán, Právo

Češi znovu objevují zapomenuté kdoule

Ovoce kdoule začíná zajímat více lidí. Dá se využít na mnoho způsobů. Zájemci si z něho mohli v minulých dnech uvařit marmeládu ve Vernerově mlýně na Lounsku. Tamní Kdoulování je dokonce certifikovaným zážitkem Poohří.

Kdoulování ve Vernerově mlýně. Foto: Aleš Pelikán, Právo
Češi znovu objevují zapomenuté kdoule

Kdoule pocházejí z Kavkazu, ve Vernerově mlýně je pěstují téměř čtyřicet let. „Do střední Evropy se dostaly již v 9. století, nejprve byly osazovány v zahradách klášterů a panských domů, později se rozšířily. Právě tady se také pěstovaly a zachovaly se nám tu po pradědečkovi,“ řekla Právu Zdeňka Vernerová z Vernerova mlýna.

Kdoule obsahují pektin, jen asi deset procent cukru, provitamin A, vitamin B, C a stopové prvky jako mangan a draslík. „Z kdoulí jsme dříve vařili kompot a čaj. Marmeládu jsme začali dělat až později, když se začal rekonstruovat mlýn, a nyní z toho máme registrovaný zážitek,“ dodala.

Do Vernerova mlýna si jezdí lidé kdoule kupovat, ale stále častěji přijíždějí i na Kdoulování. „To je pro lidi přijatelnější, jsou mezi přáteli, pobaví se, ještě si přivezou domů marmeládu,“ sdělila Vernerová.

Chutná, voní i léčí

„Kdoule se dá využít úplně celá. Ze slupek a jádřinců se vaří výborný čaj, z dužiny marmeláda. Portugalsky se řekne kdoule marmelo, a z toho vznikla česky marmeláda, ale otázka je, jestli je to pravda,“ dodala s tím, že se dá dělat i želé nebo kdoulovice. Kdoule je považována i za léčivé ovoce, kvůli vysokému obsahu pektinu se používala při průjmech a také při nachlazení. „Protože krásně voní, dávaly se do šatníků,“ doplnila.

Podle receptu z Vernerova mlýna se nejlepší kdoulová marmeláda dělá tak, že kilo nakrájených kdoulí se mírně podlije vodou, přidá se skořice a hřebíček, povaří se a rozmixuje a přidá půl kila cukru. Poté se naplní do skleniček. „Na deset účastníků Kdoulování připravíme dvacet kilo marmelády,“ řekla majitelka mlýna Stanislava Šefčíková.

yknivoNumanzeSaNyknalC
Sdílejte článek

Seznam.cz zavádí tlačítko Líbí se

Dejte redakci i ostatním čtenářům vědět, jaký obsah stojí za přečtení.

Články s nejvyšším počtem Líbí se se budou častěji zobrazovat na hlavní stránce Seznamu a přečte si je více lidí. Nikomu tak neuniknou zajímavé zprávy.

Reklama

Výběr článků