Hlavní obsah
Ženám učarovala francouzština, do Francie je táhne také kultura, móda a kuchyně. Foto: Tomáš Holý, Novinky

Zahraniční jazykové kurzy: Ženy lákají románské jazyky, muže Kanada

Dívky a ženy tvoří přes 60 % účastníků jazykových kurzů v zahraničí. Stejně jako muži jezdí nejčastěji studovat praktickou angličtinu, ale zároveň také vyhledávají libozvučné románské jazyky, které opačné pohlaví příliš nelákají. Ženám učarovala francouzština - na těchto kurzech jich bývá zhruba 75 %.

Ženám učarovala francouzština, do Francie je táhne také kultura, móda a kuchyně. Foto: Tomáš Holý, Novinky
Zahraniční jazykové kurzy: Ženy lákají románské jazyky, muže Kanada

Také u italštiny a španělštiny je podíl žen vysoký, kolem 70 %. Ženy mají početní převahu i ve většině destinací, výjimku tvoří jen Kanada. Muže sem jednoduše táhne příroda a hokej, zatímco ženy odrazuje počasí.

„Ženy se často učí cizí řeč kvůli kultuře, která je s daným jazykem spojená. Francouzština, italština i španělština mají přitažlivou kulturu, kvalitní módu a zajímavou kuchyni. Navíc jde o země, které jsou pro ženy atraktivní slunečným počasím a mořem,“ vysvětluje rozdílné přístupy obou pohlaví k jazykům Karel Klusák, ředitel cestovní kanceláře Intact, specializované na individuální jazykové kurzy v zahraničí.

Ženy jezdí za jazykem častěji než muži také do teplých exotických zemí, jako jsou třeba Maroko, Guatemala či Mexiko. „Jedinou výrazně mužskou destinací je Kanada, kde muži představují asi 60 % studentů. V případě USA je to naopak – 60 % představují ženy,“ říká Klusák. Podle něj muže přitahuje na Kanadě divoká příroda a hokej. Ženy naopak odrazuje představa chladnějšího klimatu. „Kanada zkrátka nemá Floridu, Havaj, Los Angeles ani Hollywood,“ konstatuje.

Za angličtinou do Anglie a na Maltu

Největší zájem napříč pohlavími i věkem je samozřejmě o studium angličtiny. Tradičními rivaly v anglicky mluvících destinacích jsou Velká Británie a Malta, která ovšem kvůli drahým letenkám v poslední době ztrácí své dřívější výhody v podobě nižších cen kurzů a ubytování. Navíc má problém s přímými lety, které jsou u Čechů stále oblíbenější.

Na třetí příčce zájmu o studium angličtiny jsou Spojené státy. „V zimní sezóně nejsou do USA žádné přímé lety, v létě by ale měly fungovat do New Yorku,“ upřesňuje šéf cestovní kanceláře.

-náct nebo -cet?

Málokdo touží po tom, ocitnout se při výuce v roli Milana Šteindlera z filmu Vrať se do hrobu. Většina zájemců o studium jazyka čím dál víc upřednostňuje pobyt mezi vrstevníky. Zahraniční jazykovky na to reagují a snaží se přicházet s nabídkami šitými více na míru jednotlivým věkovým skupinám. Aby nehrozilo, že čtyřicátník skončí mezi teenagery nebo naopak.

„Horkou novinkou je například škola EC Londýn Covent Garden, která nabízí obecnou i obchodní angličtinu a kterou navštěvují výhradně studenti starší třiceti let,“ uvádí Klusák.

Pokud jde o ubytování, nejvyhledávanější je hostitelská rodina. Její bonus je v tom, že vlastně v cizí řeči komunikujete i „doma“. Na kurzech ale můžete bydlet klidně i na školní koleji nebo v hotelu. „Abyste byli s pobytem spokojení, určitě si zvolte ubytování podle vlastního gusta,“ doporučuje Klusák. Zároveň upozorňuje na příjemnou novinku v rámci ubytování, kdy některé školy začaly garantovat wifi připojení k internetu v hostitelských rodinách zdarma. „To dříve buď nebylo, nebo bylo, ale za příplatek,“ podotýká.

yknivoNumanzeSaNyknalC
Sdílejte článek

Reklama

Výběr článků