Hlavní obsah

Šperky i bižuterie doladí oděv, ale musí se umět nosit

Náhrdelníky, náušnice, náramky a jiné ozdoby dotvářejí šaty a šaty zase člověka. Proto na nich hodně záleží. Vypovídají o vkusu, nápaditosti, smyslu pro humor, ale i seriózní či lehkomyslné nátuře.

Šperky i bižuterie doladí oděv, ale musí se umět nosit

Pojem šperk máme zakořeněný většinou jako dílko vyrobené z drahých kovů, kamenů a perel. Dnes už se do této kategorie řadí také ozdoby ze zcela jiných materiálů - dřeva, kůže, ušlechtilých plastů či skla.

Fler.cz, náušnice 777 Kč, prsten 1665 Kč

Jaký je tedy rozdíl mezi šperkem a bižuterií? Podstatu nám vysvětlí módní návrhářka Liběna Rochová, která se zabývá rovněž tvorbou šperků. „Zjednodušeně bych řekla, že bižuterie připomíná lacinou konfekci, zatímco šperk, ať už je z čekoholi, je nositelem značky, kvality. Na dálku mohou být obě ozdoby téměř k nerozeznání, ale jakmile přijdete blíž, rozdíl vám neunikne. Je to stejné jako s oblečením z trhu a butiku.“

:.Barva i materiál připomínající jantar jsou nyní ve velkém kurzu. Výborně doplňují zejména oděvy laděné do přírodních tónů. Bižuterie Jablonex, náramek 130 Kč, náhrdelník s kameny 245 Kč

Méně znamená více

Šperky oděv dolaďují a vytvářejí spolu úplně novou hodnotu. Ani to však nemusí být trefa do černého, neumíme-li je nosit jako přirozenou součást své image.

„To je věc individuálního přístupu. Myslím si, že u nás se možnosti zdobení šperkem využívá dost málo, což je mi líto. Jde o hru starou jako lidstvo samo, která má bezesporu smysl i dnes. Ale také své zákony, z nichž ten nejdůležitější praví, že méně je více,“ říká Liběna Rochová.

Jinými slovy: je špatné ověsit se jako vánoční stromeček, a na druhé straně škoda nějakým pěkným doplňkem ze šperkovnice neozvláštnit svůj vzhled.

:.Oriflame, medově laděná souprava 349 Kč - vlevo. Pestrobarevný náramek sestavený z broušených krystalů značky Swarovski se hodí takřka ke každému oblečení. Marionnaude, zdarma k nákupu kosmetiky nad 2000 Kč

:.Náhrdelník, který vás vrátí do dětství k navlékání duběnkových korálů. Design.rooya, 1120 Kč

:.Jaro a zejména léto volají po malých módních úletech, mezi které patří i netradiční náhrdelník v odvážnějším výstřihu. Design.rooya, 1120 Kč

Ozdoby z chirurgické oceli nevyvolávají žádné negativní reakce na kůži. The1, 2090 Kč
FOTO: Archiv firmy Thel

yknivoNumanzeSaNyknalC
Sdílejte článek

Seznam.cz zavádí tlačítko Líbí se

Dejte redakci i ostatním čtenářům vědět, jaký obsah stojí za přečtení.

Články s nejvyšším počtem Líbí se se budou častěji zobrazovat na hlavní stránce Seznamu a přečte si je více lidí. Nikomu tak neuniknou zajímavé zprávy.

Reklama

Výběr článků