Hlavní obsah
„Přinést i odnést jídlo sem může každý. Doufám, že se tahle aktivita rozroste i do jiných měst a čtvrtí,“ říká Pavel Vodička, který na Pankrác veřejnou lednici instaloval. Foto: Petr Horník, Právo

První veřejná sdílená lednice pro ty co strádají

Podle průzkumů celá třetina jídla na světě skončí v popelnici či se jinak znehodnotí. Nemusí to tak ale být. Od nynějška slouží první veřejně sdílená lednice v Praze, kam můžete jídlo, které nespotřebujete, odložit. Uvítají to nejen lidé v nouzi, ale třeba i studenti, kterým po noční zábavě vyhládlo, nebo ti, kteří si zapomněli nakoupit.

„Přinést i odnést jídlo sem může každý. Doufám, že se tahle aktivita rozroste i do jiných měst a čtvrtí,“ říká Pavel Vodička, který na Pankrác veřejnou lednici instaloval. Foto: Petr Horník, Právo
První veřejná sdílená lednice pro ty co strádají

„Nápad se sdílením lednice ve veřejném prostoru jsem dostal, když jsem slyšel, kolik jídla se ročně v našich domácnostech vyhodí. Jsou to desítky kilogramů,“ říká Pavel Vodička z Varnsdorfu. Nelenil a na inzerát opatřil starší lednici, kterou po dohodě s kavárnou Na půl cesty z pražského Pankráce instaloval právě tam.

„Lidé mohou nosit potraviny, o kterých vědí, že je nespotřebují. Před odjezdem na dovolenou nebo třeba po oslavě, kde jídlo zbylo. Anebo pokud prostě chtějí pomoci, podělit se o potraviny s tím, že jindy službu využijí zas oni,“ podotýká Pavel Vodička.

Sdílené jídlo by mohlo pomoci oživit sousedské vztahy. O to se snaží i kavárna Na půl cesty, u níž veřejná lednice stojí.

Foto: Petr Horník, Právo

Jídlo by nemělo být načaté, špinavé, nebo dokonce plesnivé. Nevadí, pokud má prošlou záruční lhůtu.

„Jistě se najdou i lidé, kteří to neřeší,“ upozorňuje aktivista. V lednici by se měl udržovat pořádek a nově příchozí by měli ostatní písemně upozornit, co nového a dobrého do lednice přidali.

V Německu přispívají i restaurace

Projekty sdílení jídla neboli foodsharingu odstartovaly kdysi v Americe a i v Evropě mají zelenou. V Německu byla jedna z prvních veřejných lednic umístěna v Münsteru a brzy se k němu přidala další německá, ale i rakouská města. Do lednic u našich sousedů nepřispívají jen jednotlivci, ale i pekárny či restaurace.

„Jak se to rozběhne u nás, se uvidí,“ krčí rameny Pavel Vodička. Lednice zatím stojí v chráněném přístřešku za kavárnou. „Pokud by byly problémy, opatřili bychom ji zámkem a klíč svěřili obsluze.“

Praha není první městem, kde stojí lednice ve veřejném prostoru. Svou lednici mají také v Plzni, Českých Budějovicích či v Litoměřicích.

„Vždy jde o aktivity jednotlivců, nijak organizovaní nejsme,“ zdůrazňuje Vodička a doufá, že projekt sdílených lednic se bude šířit dál a že ta na Pankráci pomůže oživit nejen veřejný prostor, ale i sousedské vztahy.

yknivoNumanzeSaNyknalC
Sdílejte článek

Reklama

Výběr článků