Hlavní obsah
Drby, klepy, pomluvy. Nic z toho není příliš taktní vůči ostatním, i přesto je to ale součástí života. Foto: Profimedia.cz

Proč ženy tolik touží po klepech a tlachání

Komunikace je důležitou součástí lidského života. Díky ní můžeme vyjádřit, co chceme, po čem toužíme, nebo co se nám naopak nelíbí. Kromě sdělování důležitých informací ale lidé mluví i o spoustě nepodstatných věcí, převážně pak ženy. Různé klepy, případně pomluvy, je doslova uspokojují.

Drby, klepy, pomluvy. Nic z toho není příliš taktní vůči ostatním, i přesto je to ale součástí života. Foto: Profimedia.cz
Proč ženy tolik touží po klepech a tlachání

Ať už to ženy dobrovolně přiznají nebo to budou naopak zarytě popírat, mnohé z nich klepy a drby doslova milují. Řada z nich by vám možná v soukromí přiznala, že je na tom i cosi očišťujícího.

Už jste ale někdy zkoušeli zjistit, proč mají mnohé dámy doslova potřebu opakovaně rozebírat život a starosti někoho jiného? Vědci z nizozemské univerzity v Groningenu možná našli vysvětlení.

V rámci jejich nedávné studie zjistili, proč je pro mnohé ženy tak uspokojující řešit cizí záležitosti. Svým způsobem to prý potvrzuje jejich místo v sociální hierarchii, a umožňuje jim to také zároveň zjistit, jak ony samy mohou nějakým způsobem docílit toho, aby společnost okolo nich fungovala o něco lépe, cituje server Cleo.

Jednoduše řečeno, většina žen využívá ono „drbání” s kamarádkami či kolegyněmi jako způsob, jak potvrdit své vlastní sebevědomí a důležitost.

Lidská přirozenost

„Lidé se zabývají klepy a různými řečmi odjakživa, je to jednoduše lidská přirozenost. Obecně bylo zjištěno, že takové chování posiluje důvěru, abychom mohli existovat mezi skupinou přátel a mluvit o různých věcech,” potvrzuje psycholožka Amelia Floresová.

A navíc, klábosení o druhých nám umožňuje porovnat sami sebe a hodnotit, jak na tom ve společnosti jsme a jak do ní zapadáme.

„Pomáhá nám to porovnat sebe s ostatními lidmi a ukázat svou konkurenční stránku. Ve skupině tím upevníme vlastní pozici, jelikož vystavíme své hodnoty, kvality a úspěchy proti úspěchům jiných,” dodala psycholožka.

Byť určité klepy přinášejí částečný pocit uspokojení, v dlouhodobějším horizontu je spíše provází jiný pocit - provinění. Byť totiž mnohé ženy rády někdy probírají a ovlivňují záležitosti jiných, ve většině případů také ale vědí, že to není správné.

yknivoNumanzeSaNyknalC
Sdílejte článek

Reklama

Výběr článků