Hlavní obsah
Tom Cruise Foto: Profimedia.cz

Osamělý Tom Cruise uvažuje kvůli dceři o odchodu od scientologů

Na co jsou mu obrovské peníze, když nakonec zůstal sám? Tom Cruise (50), s loňskými 60 milióny eur (1,5 mld. korun) nejlépe vydělávající hvězda Hollywoodu, se cítí jako kůl v plotě. Dokonce natolik, že nevylučuje, že řekne sbohem scientologům.

Tom Cruise Foto: Profimedia.cz
Osamělý Tom Cruise uvažuje kvůli dceři o odchodu od scientologů

Zatímco jeho někdejší manželka Katie Holmesová (33) a jejich dcera Suri (6) si užívají naplno slunečný podzim v New Yorku a vyrážejí do zoo v Bronxu, na nákupy a na kolotoče, Cruise se trápí 5500 kilometrů daleko. Ještě týdny bude muset natáčet nový film v Londýně. „Vymetá puby a kluby. Sedí u stolu a civí do prázdna,“ všiml si list Daily Mail.

Tři měsíce uplynuly od okamžiku, kdy ho Holmesová šokovala bleskovým rozvodem. Takřka dva měsíce se neviděl s dcerou. To je dost času na přemýšlení. Pokud platí to, co píše americký tisk, Cruise ten čas využil k tomu, aby dumal nad něčím, co osudově ovlivňovalo jeho život celá desetiletí – nad svou vírou. „Opustí Cruise scientology?“ ptá se bez oklik přímo na titulní straně časopis Star.

Bez něho by církev určitě nepřežila

David Miscasvige (52), jenž v čele paralelního světa nahradil zakladatele L. Rona Hubbarda, který je podle některých hercův přítel, podle jiných „vodič“, nesedí s rukama založenýma v klíně. Na to se ocitlo příliš mnoho ve hře. Ztráta nejfotogeničtější tváře a nejštědřejšího dárce by mohla přinést společenství, podle něhož je člověk věčně reinkarnovaný duch, který se může stát bohem, ovšem pokud si na to připlatí v nekonečných kurzech, hotovou katastrofu.

Tom Cruise a scientologové tvoří už čtvrt století spojené nádoby.

Foto: EPA

Protože Katie Holmesová se z této skupiny už vyvázala a Suri chodí do katolické školy, scientologická církev je považuje za odpadlíky, se kterými se Tom nesmí stýkat.

Scientologové se o proslulého herce opřeli natolik, že by bez něj v dnešní podobě nepřežili. Pokud jde o jeho komunikaci s dcerou, postaví se tudíž zřejmě k této výzvě v duchu teze o rovných a rovnějších.

„Kvůli Tomovi nakonec obejdou pravidla. Kdyby byl obyčejným členem, nedovolili by mu setkávat se s Katie nebo Suri, protože už nejsou členkami,“ předvídá Nancy Manyová, někdejší šéfka scientologického centra pro celebrity a dodává: „Dostane výjimku jen díky tomu, kým je. To pobouří ostatní rodiče a děti současných scientologů, kteří se svými milovanými nesmějí hovořit.“

Mimi nejdřív hrála karty

Na počátku Cruisovy cesty ke scientologii stála herečka Mimi Rogersová (56), i podle hollywoodských měřítek značně excentrická.

Střední školu opustila ve 14 letech a začala se věnovat profesionálně kartám v kasinech v Nevadě. Pak ale ona i její otec, rovněž profesionální gambler, vyměnili hrací stůl za výnosnější podnik – náboženství. Připojili se ke scientologické církvi, kterou založil bývalý spisovatel sci-firománů L. Ron Hubbard. Ten od začátku 50. let minulého století s úspěchem prodával své knihy a služby zvědavým, důvěřivým a zranitelným lidem.

Rogersová si začala známost s o šest let mladším a o šest centimetrů menším Cruisem v půli 80. let, kdy byl hvězdou filmu Top Gun. Jisté je, že v době, kdy jej do církve získali, neprožívala scientologie zrovna nejlepší období. Po největší razii v dějinách FBI skončilo ve vězení několik vedoucích představitelů církve, včetně Hubbardovy manželky. Soud je usvědčil z odposlechů a krádeží ve vládních budovách. Hubbard zemřel na útěku v lednu 1986.

Nynější šéf scientologů Miscavige a Cruise si prý hluboce porozuměli už od prvního podání ruky. Soutěživý, machistický, náročný a perfekcionistický herec našel svůj ideální protějšek. „Oba mají neuvěřitelně silnou vůli. Říkejme tomu komplex malých mužů,“ řekl nedělníku The Sunday Times nejmenovaný bývalý člen scientologické církve.

Nicole Kidmanová přijela reprezentovat film Paperboy.

Foto: Eric Gaillard, Reuters

V roce 1990 se Cruisovo manželství rozpadlo. Zatímco se herec dvořil australské herečce Nicole Kidmanové (45), denně konzultoval s Miscavigem scénáře i problémy s nadváhou. Guru například rozhodl, že Cruise nesmí vzít roli Střihorukého Edvarda, v níž pak zazářil Johnny Depp.

Cruise a katolička Kidmanová se vzali ještě téhož roku. Její otec Anthony Kidman byl klinický psycholog, a tudíž z definice nepřítel scientologie. Scientologové totiž viní psychologii, psychiatrii a psychofarmaka za veškeré zlo na zemi, od holocaustu po útoky z 11. září a Stalinovy čistky.

Po čase však Kidmanové začala vadit role, kterou hrálo náboženství v jejím manželství – scientologové prý do všeho zasahovali a vztah ustavičně kontrolovali. „Zřejmě by bylo chybou vinit z rozpadu manželství výlučně scientologii. Pravda však je, že když se pár v roce 2001 rozvedl, v církvi pro to nikdo neplakal,“ poznamenává nedělník.

Podcenili Katie

Pak se v hercově životě objevila Katie Holmesová. Na svatbě v listopadu 2006 šel Tomovi za svědka Miscavige. Katie, navenek působící plachým a ovladatelným dojmem, však oba podcenili. Když její šestiletá dcera dospěla do fáze, kdy ji měl čekat první stupeň scientologického vzdělávání, v žargonu církve označovaný jako „bezpečnostní kontrola“, vzbouřila se. Odmítla asistovat vymývání mozku vlastního dítěte a prchla z vězení jménem „Camp Cruise“. Viděla ostatně, jak omezený přístup má Kidmanová ke svým dvěma adoptivním dětem, vzdělávaným v scientologických školách. Toto své Suri nemohla udělat.

Katie Holmesová s dcerou Suri

Foto: Profimedia.cz

S pomocí otce si tajně pronajala byt v New Yorku, špičkového rozvodového právníka, bodyguardy, kteří neměli s církví nic společného, a svého bývalého agenta. Rodinný plán svědčí o tom, že si všichni moc dobře uvědomovali, jak nebezpečné je zahrávat si s Cruisem a jeho církví.

yknivoNumanzeSaNyknalC

Reklama

Výběr článků